VATANDAŞLIK HAKLARI

ARAÇ KULLANMA

Yurtdışından aldığım sürücü belgesi Türkiye’de geçerli midir?
Evet. Yabancı ülkelerden aldığınız sürücü belgesi ile ülkemizde yabancı ve Türk plakalı araçları kullanabilirsiniz. Türk vatandaşları yurda kesin dönüşlerinde bir yıl içerisinde sürücü belgelerini değiştirmedikleri takdirde, değiştirinceye kadar araç kullanamazlar.
Adres bildirimi nasıl yapılır?
Yurtdışından adres bildirimlerinizi 2 yöntemden biriyle yapabilirsiniz.
Türkiye’den aldığım sürücü belgesi yurtdışında da geçerli midir?
Ülkeler arasında farklı uygulamalar olduğundan gideceğiniz ülkenin mevzuat hükümleri geçerlidir. Ancak, Türkiye Turing ve Otomobilciler Kurumundan “Uluslararası Sürücü Belgesi” alınması halinde, bu belge ile yabancı ülkelerde 1 yıl araç kullanılabilmektedir. Daha detaylı bilgi için: www.egm.gov.tr
Ücretli Otoyollar ve Boğaz Köprülerinden aracımla nasıl geçebilirim?
Yabancı plakalı araçlar, ücretli otoyol ve köprülerin girişlerinde bulunan Ücret Toplama İstasyonlarından HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile geçebilmektedir.
HGS nedir?
HGS, abonelik esasına göre işletilen ve girişlerde aracı durdurmadan geçiş yapmayı sağlayan bir sistemdir. HGS gişesinden geçiş sırasında, aracın içine önceden takılmış HGS etiketi ile gişe arasında veri alışverişi olur ve geçiş ücreti abonenin PTT veya banka hesabından otomatik olarak tahsil edilir.
Nasıl HGS abonesi olunur?
HGS etiketi PTT şube ve noktaları ile anlaşmalı bankalardan temin edilebilir. Bunun için kişinin, araç ruhsatı ve kimliğiyle birlikte başvurması ve HGS etiket bedeli ile yükleme ücretini yatırması gerekir. Bu işlemler sonucunda kullanıcıya 2 adet etiket verilir: 1. etiket aracın ön camında iç tarafa yapıştırılır, 2. etiket ise ruhsatla beraber bulundurulur.
Abone olmadan HGS gişesinden geçersem ne yapmalıyım?
Böyle bir geçiş yaptıktan sonra 7 gün içinde bir HGS etiketi alınması halinde, geçiş ücreti cezasız olarak ödenmiş olur. Aksi takdirde, 11 kat cezalı geçiş ücreti uygulanır
HGS konusunda ayrıntılı bilgi için nereye başvurmalıyım?
PTT Genel Müdürlüğü’nün hgs@ptt.gov.tr e-posta adresine, 444 17 88 numaralı PTT Çağrı Merkezine, bir PTT şubesine, Karayolları Genel Müdürlüğünün hgs@kgm. gov.tr e-posta adresine ya da telefonla 444 11 17 Çağrı Merkezine başvurulması gerekmektedir.
HGS hakkında ayrıntılı bilgi ve HGS geçiş ihlal cezaları için http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.
Ülkemizdeki trafik cezaları ne kadardır?
Türkiye’de trafik cezaları 2016 yılı itibariyle, 92TL’den başlamaktadır. Ülkemiz, şehir için ve şehir dışı yollardaki radar ve MOBESE uygulamaları ile daha etkin denetlenen bir trafik sistemine kavuşmuş durumdadır.
Trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?
Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz; o ilde bulunan Trafik Mahkemesi’ne, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılmaktadır.
Trafikle ilgili şikayetlerimi nereye yapabilirim?
Trafikte tehlikeli bir durumla karşılaşılması halinde, şikayetin en yakın trafik polisine veya telefonla 155 numaralı polis imdat hattına yapılması gerekmektedir.
Alo 159 nedir?
Alo 159, Türkiye karayollarında seyahat eden sürücülerin, yol güzergahı ile ilgili bilgi alabileceği ve kaza durumunda kurtarma yardımı isteyebileceği ücretsiz bir hattır