VATANDAŞLIK HAKLARI

ASKERLİK

Yurtdışında yaşayan bir Türk vatandaşıyım, askerlik görevimi nasıl yapacağım?
Yurtdışındaysanız ve gerekli koşulları sağlıyorsanız, kanunla belirlenmiş bir bedelle askerlik hizmetini 21 günlük temel eğitimi yapmadan yerine getirmiş sayılma imkânınız var.
Çifte vatandaşlığa sahip olanlar bu haktan yararlanabilir mi?
Türk vatandaşlığı ile birlikte yabancı ülke vatandaşlığı devam edenler (çifte vatandaşlar), 3201 Sayılı Kanun’dan yararlanabilirler.
Dövizle askerlik bedeli ne kadardır?
Dövizle askerlik bedeli 1.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasıdır. 38 yaş ve altı kişiler toplam bedeli 38 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ödemeli ve başvuru işlemlerini tamamlamalıdır. 39 yaş ve üstü bu bedeli başvuru sırasında peşin ödemelidir.
Askerlik hizmetini ertelemek mümkün müdür?
Evet, 20 yaşından 38 yaşına kadar mümkündür. Yurtdışında işçi, işveren veya gemi adamı statüsünde bulunan vatandaşlarımızın son yoklama, celp ve sevk gibi her türlü askerlik işlemi, askerlik çağına girdikleri 20 yaşından 38 yaşına kadar, eğitim ve iş yaşamlarını aksatmamak için ertelenebilmektedir.
Konuyla ilgili detaylı bilgiyi nereden alabilirim?
www.asal.msb.gov.tr internet sitesinde Sıkça Sorulan Sorular > Er İşlemleri Hakkında adlı bölümü ziyaret edebilir veya 0090 312 402 34 16 – 17 – 47 numaralı telefonları arayabilirsiniz.