02/01/2017

FİLİPİNLİ HUKUKÇULAR SERTİFİKALARINI ALDILAR

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nın desteği ile Filipinler’in Cotabato şehrinden hukukçulara Ankara’da verilen hukuk eğitimi tamamlandı. Bangsamoro Bölgesi Hukuk Altyapısı Geliştirme Programı kapsamında 20 Filipinli’ye 43 saat eğitim verildi.

YTB’nin desteği ile Uluslararası Hukukçular Birliği ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Filipinler’in Bangsamoro bölgesinde hukuk sisteminin sağlam temeller üzerinde inşa edilmesi amacıyla 53 Filipinli hukukçuya Cotabato şehrinde 3 ay süren hukuk eğitimi verdi. Filipinler’deki eğitim programında başarılı olan 20 hukukçu ise Türkiye’de gerçekleştirilen eğitim programına katılma hakkı kazandı.

Türkiye Adalet Akademisi’nin işbirliğinde Türkiye’de Bangsamoro Bölgesi Hukuk Altyapısı Geliştirme Programı düzenlendi. 19 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da başlayan program 15 gün devam etti. Filipinli hukukçulara Modern Hukukun çeşitli alanlarında toplam 43 saat eğitim verildi.

Türkiye’de eğitim almanın yanı sıra Türk yargı sistemini de yakından tanıma fırsatı bulan hukukçular, Ankara Bölge Adliyesi, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi gibi kamu kurumlarını ziyaret etti. Eğitim programının ardından sertifikalarını alan hukukçular, 2 günlük İstanbul ziyaretinin ardından ülkelerine döndüler.