10/01/2017

IRAK YÜKSEKÖĞRETİM BAKANI’NDAN YTB’YE ZİYARET

Irak Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Abdulrazzaq A. Jaleel Essa Alhajessa ve beraberindeki heyet, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nı ziyaret etti. YTB Başkanı Mehmet Köse ile gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke arasında eğitim ve akademik çalışmalar alanındaki işbirliklerinin geliştirilmesi ve Türkiye Bursları konuları görüşüldü.

Görüşmede YTB Başkanı Mehmet Köse, eğitim alanındaki işbirliğinin verimli bir şekilde işlemesi için ortak programların geliştirilmesi ihtiyacına vurgu yaptı. Öğrenci hareketliliğinin artırılması ve akademisyenlere araştırma desteklerinin sağlanmasının bu işbirliklerinin somut örnekleri olarak sürece önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Başkan Köse, hâlihazırda Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilmekte olan Katip Programı çerçevesinde 1 yıllık Türkçe eğitimi ve tecrübe paylaşımını içeren burs programına bürokrat ve akademisyenlerin yönlendirilmesinin ve YÖK tarafından gerçekleştirilmekte olan Mevlana programına Irak’ın aktif katılımının da bu noktada önemli olduğunu ifade etti.

Toplumların ortak tarih ve kültürlerinin daha iyi anlaşılabilmesinin eğitimde dilin temsilinden geçtiğini belirten Başkan Köse, Türkiye’de Arapça’nın seçmeli ders olarak müfredata eklenmesinin, bu anlayışın bir göstergesi olduğunu belirtti. Köse, bu hususun karşılıklı olarak göz önünde bulundurulmasının fayda sağlayacağına vurgu yaparak, Türkiye-Irak ilişkilerinin çalışılması ve tarih alanındaki çalışmalara destek verilmesinin de atılabilecek öncelikli adımlar arasında olduğunu belirtti.

Irak Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Abdulrazzaq A. Jaleel Essa Alhajessa ise Türkiye’nin Irak’ın eğitim çalışmalarına Türkiye Bursları kapsamında verdiği desteğin önemli olduğunun altını çizerek, YTB’ye teşekkür etti. Bu alandaki işbirliğinin de derinlikli bir perspektifle devam etmesi gerektiği, görüşmede her iki tarafça da önemle üzerinde durulan bir diğer husus oldu.