12/05/2017

KKTC EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI BEROVA, YTB’Yİ ZİYARET ETTİ

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nı ziyaret ederek, Başkan Mehmet Köse ile bir araya geldi. Görüşmede eğitim ve kültür alanında ikili işbirliği imkânları ele alındı. 

Ziyarette konuşan YTB Başkanı Mehmet Köse, KKTC’den 2 bin 500 civarında öğrencinin Türkiye’de eğitim aldığını belirtti. Bu sayının daha da arttırılması gerektiğine vurgu yapan Köse,  YTB’nin 2012 yılında Türkiye Bursları kapsamında KKTC’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda burslandırmaya gittiğini ifade etti. KKTC’den Türkiye Bursları kapsamında Türkiye’ye okumaya gelen öğrencilerin, eğitim altyapısı benzerliği ve dil sorunu yaşamaması nedeniyle avantajlı konumda olduklarını dile getiren Başkan Köse, KKTC’den gelen öğrencilerden Türkçe Yeterlilik Belgesi aranmaması hususundaki görüşünün ilgili makamlara tekrar iletileceğini bildirdi.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye’deki üniversitelerde toplam 100 bin civarında uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Başkan Köse, her geçen yıl eğitim alanında Türkiye’ye olan talebin arttığını dile getirdi. 5 yıl öncesine kıyasla uluslararası öğrenci sayısında büyük artış yaşandığını fakat yine de yeterli seviyede olmadığını ifade eden Köse, bu alanda çalışmaların arttığını kaydetti.

YÜKSEKÖĞRETİMİN KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye ve KKTC’nin bir ülkenin iki parçası olduğuna dikkat çeken KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, KKTC’de faaliyet gösteren vakıf ve şirketlere ait 15 üniversitede 93 bin öğrencinin yükseköğrenim düzeyinde eğitim görmekte olduğunu söyledi. Bu sayının 53 bininin Türkiye’den geldiğini anlatan Berova, 30 bininin üçüncü ülkelerden geldiğini, 10 binin ise KKTC vatandaşı olduğunu aktardı. KKTC olarak yükseköğrenim kalitesinin arttırılması için gerekli mevzuat çalışmalarının yapıldığını belirten Berova, “Ar-Ge çalışmalarını destekleyici projelerin hayata geçirilmesi ile gelecek yıllarda KKTC dünyada eğitim adası olarak anılacaktır” diye konuştu.