18/05/2017

TÜGVA GENÇ DİPLOMAT AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİNDEN YTB’YE ZİYARET

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genç Diplomat Akademisi öğrencileri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nı ziyaret etti. Öğrencilere hitap eden Başkan Mehmet Köse, YTB’nin çalışma alanlarını anlatarak, Türkiye diasporası tarihi hakkında bilgiler aktardı.

YTB’nin, yurt dışındaki vatandaşlar, soydaş ve akraba topluluklar ve Türkiye’nin uluslararası öğrencilere sağladığı Türkiye Bursları programın koordinasyonu olmak üzere üç temel çalışma alanı bulunduğunu dile getiren Başkan Köse, diploması anlamında bu çalışmaların nerede yer aldığını anlattı. YTB’nin aynı zamanda Türkiye’nin diaspora kurumu olduğunu ifade eden Köse, Türk diaspora tarihi hakkında konuştu.

Türkiye diasporası olarak yurt dışında 6 milyon vatandaşımızın bulunduğunu kaydeden Köse, bu diasporanın 1960’lı yıllarda işçi göçü ile oluştuğunu ifade etti. Diaspora politikasının başlarda ekonomik ve güvenlik temelli yürüdüğü, 2000’li yıllardan sonra vatandaşların sıkıntılarına çözüm arama noktasında büyük adamların atıldığını bildiren Köse, YTB’nin kurulmasıyla birlikte yurt dışında yaşayan vatandaşların kimliğini, kültürünü, dilini ve değerlerini muhafaza edecek çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çekti.

Türkiye’nin Balkan, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri ile ortak bağlarının bulunduğunu ifade eden Köse, kardeş diasporalarla da ilişkilerin önemine vurgu yaptı.

YTB’nin bir diğer çalışma alanı olarak Türkiye’nin uluslararası yükseköğretim programı olan Türkiye Burslarının koordinasyonunu sağladığını kaydeden Köse, üniversitelerde öğrenim gören uluslararası öğrenciler hakkında bilgiler verdi ve bir takım tavsiyelerde de bulundu. Başkan Köse, konuşmaların ardından Genç Diplomat Akademisi öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Programdan sonra ise öğrenciler, YTB uzmanlarıyla bir araya gelerek çalışma alanlarına dair bilgiler elde etme imkanı buldu.