15/06/2017

BURUNDİ DIŞ İLİŞKİLER BAKANI NYAMİTWE, YTB’Yİ ZİYARET ETTİ

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nı ziyaret ederek, Başkan Mehmet Köse ile bir araya geldi. Görüşmede Burundi’ye yönelik faaliyetler ele alınırken, Türkiye Bursları ve kültürel alanda yapılacak çalışmalar konuşuldu. 

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe, Başkanlığımızı ziyaret ederek, Başkan Mehmet Köse ile bir araya geldi. Başkan Köse görüşmede, Afrika ve Burundi’ye yönelik çalışmalara dikkat çekti. Hükümetin son yıllarda Afrika ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini belirten Köse, bu kapsamda ekonomik, siyasi ve kültürel alanda birçok açılım yapıldığının altını çizdi. Başkan Köse, YTB’nin de bu dış politikaya uyum sağlayarak Türkiye Bursları ve kültürel alanda Afrika’ya yönelik önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi.

KARDEŞ TOPLULUKLARLA İLİŞKİLERİ ÖNEMSİYORUZ

YTB’nin faaliyetlerinden bahseden Başkan Köse, YTB’nin temelde bir diaspora kurumu olduğunu anlattı. Türkiye’nin yurt dışında 6 milyon vatandaşı bulunduğu aktaran Köse, bu vatandaşların kimliği ve kültürüyle ilgili çalışmalar yapmanın ve bu kapsamdaki sorunlara çözüm üretmenin YTB’nin önemli görevleri arasında bulunduğunu söyledi. Köse, kardeş topluluklarla ilişkileri geliştirmeye yönelik kültürel faaliyetlerin yine YTB’nin çalışma alanları arasında bulunduğunu dile getirdi.

YÜKSEKÖĞRETİMDE ULUSLARARASILAŞMAYI SAĞLAMAK İÇİN BİRÇOK ADIM ATILDI

YTB’nin Türkiye’nin uluslararası öğrencilere sağlamış olduğu yükseköğretim programı olan Türkiye Burslarının koordinasyonunu yaptığını bildiren Başkan Köse, toplumlar arası ilişkileri geliştirmek adına eğitimler arası hareketliğin önemli olduğu söyledi. Başkan Köse şunları kaydetti: “Türkiye olarak karşılıklı eğitimler arası hareketliği, toplumlar arası ilişkilerin geliştirilmesinde en önemli etken olarak görmekteyiz. Bu bağlamda Türkiye yükseköğretimde uluslararasılaşmayı sağlamak için birçok adım atmıştır. Türkiye’de şuanda 100 binin üzerinde uluslararası öğrenci eğitim almaktadır. Bunların yaklaşık 16 bini Türkiye Bursları kapsamında bizim koordinasyonumuzda bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye’de mülteci olarak bulunan ve Türkiye’deki üniversitelerde eğitim alan 10 bin kadar Suriyeli öğrenciyle de biz ilgileniyoruz. Böylelikle yaklaşık 26 bin öğrencinin eğitimlerini başarılı bir şekilde devam ettirmeleri için çalışmalar yürütmekteyiz.”

AFRİKA İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYİ ÖNEMSİYORUZ

Hükümetin Afrika ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini belirten Başkan Köse, “Afrika’ya yönelik ekonomik, siyasi ve kültürel olarak birçok açılım sağlanmıştır. Türkiye Bursları programıyla da bu çerçevede Türkiye’nin dış politikasına uyum sağlayarak Afrika’ya önemli ağırlık vermekteyiz. 2012 yılından beri uygulamada olan Türkiye Bursları kapsamında şuana kadar Afrika’dan 5 bine yakın öğrenci burslandırılmış durumdadır. Buna Burundi’den gelen öğrencilerimiz de dâhildir” dedi.