17/07/2017

GENÇ LİDERLER 2017 PROGRAMI'NIN AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen “Genç Liderler Programı”nın açılış toplantısı yapıldı. Dünyanın çeşitli bölgelerinden 40 genç,  program kapsamında alanında uzman kişilerden eğitimler alacak.

YTB tarafından 2013 yılından beri düzenlenen, yaşadıkları ülkelerde etkin görevler üslenecek ve rol model olacak bireylerin yetişmesini hedefleyen “Genç Liderler Programı”ın bu yılki açılış toplantısı YTB’de gerçekleştirilen törenle yapıldı.

Genç Liderler Programı, farklı ülkelerde eğitim ve sosyal hayatta başarı gösteren Türk vatandaşı, çifte vatandaş ve mavi kart sahibi gençlerin seçilerek bir program dâhilinde eğitim almalarını öngörüyor. Bu kapsamda dünyanın çeşitli bölgelerinden 40 genç, , İstanbul ve Ankara merkezli olmak üzere kişisel gelişimlerine katkı sunacak eğitimlere katılacaklar. Program dâhilinde gençler ayrıca düzenlenecek gezilerle tarihi ve kültürel mirasları yerinden keşfetme şansı bulacak. Türk el sanatları, Türk sineması, TRT konserleri gibi atölye ve sosyal faaliyetler de programda yer alacak.

YAŞADIĞINIZ ÜLKEDE AKTİF BİREYLER OLMALISINIZ

Açılış toplantısında konuşan YTB Başkanı Mehmet Köse, program hakkında gençlere bilgiler verdi. Program kapsamında alanında uzman kişiler tarafından eğitim verileceğini belirten Köse, “Türkiye bulunduğunuz süre boyunca alanında uzman; akademisyen, siyasetçi ve devlet yöneticileriyle bir araya geleceksiniz. Aklınızdaki soruları onlara soracaksınız. Ülkelerinize döndüğünüzde kendinizi çok daha rahat ifade edebilmeniz için fırsatlar elde edeceksiniz.  Çalışmalarınızla yaşadığınız toplumu bilgilendirmede sizlere de görevler düşüyor. Hem Türkiye’yi hem de içinde yaşadığınız toplumu iyi bilmeniz gerekiyor. Yaşadığınız ülkelerde aktif bireyler olarak yer almanız için sizlerle bir aradayız. Bu sebeple bu programın verimli geçmesini diliyoruz” diye konuştu.  

BABALARIMIZ, DEDELERİMİZ BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARDA BULUNDU

Türkiye’nin diaspora tarihi hakkında da bilgiler veren YTB Başkan Mehmet Köse, 2000’li yıllardan itibaren ekonomide yaşanan iyileşmeler ve siyasal istikranın sağlanmasıyla birlikte yurt dışındaki vatandaşlara yönelik önemli faaliyetlere imza atıldığını kaydetti. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarının kimliğini, kültürünü ve değerlerini muhafaza edecek, onları bulundukları ülkelerde aktif bireyler kılacak ve anavatanlarıyla aidiyetlerini devam ettirmelerine katkı sağlayacak çalışmalar yapıldığını ifade eden Köse, “Geçmişte babalarımız, dedelerimiz yurt dışında bu konuda büyük fedakârlıkta bulundular. Bunun yanında kazandıklarından Türkiye’de de gönderdiler ve ülke ekonomisine katkı sağladılar. 2000’li yıllardan itibaren ekonomideki iyileşmeler ve siyasal istikranın sağlanması vatandaşlara yönelik hizmetlerde farklılaşmayı getirdi. Şimdi ise yurt dışında yaşayan insanlarımıza yönelik birçok çalışma yapmaktayız” diye konuştu.