07/08/2017

ÇAVUŞOĞLU, TÜRKİYE BURSLUSU AFRİKALI ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye Burslusu Afrika Vakfı Yaz Okulu öğrencileriyle bir araya geldi. Türkiye’nin, dünyanın dört bir yanından öğrencilere ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu öğrencilere hitap ederek, “Türkiye Bursları Programı’nın kapsamlı imkanları eşliğinde öğreniminizi tamamlayıp mezun olmaya hak kazandığınızda sizler de 160 ülkeye yayılmış 100 binden fazla üyesi olan Türkiye Mezunları ailesine katılacaksınız” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Afrika’nın 33 ülkesinden Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde yükseköğrenim eğitimi alan ve yaz sezonunda Afrika Vakfı Yaz Okulu programına katılan öğrencilerle bir araya geldi. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, yüksek eğitim için Türkiye'yi tercih eden öğrencilerin nitelikli bir bakış açısına ve mücadeleci bir ruha sahip olduğunu belirtti.

TÜRKİYE, EĞİTİMİN CAZİBE DURAĞI OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ MESAFELER KATETMİŞTİR

Çavuşoğlu, Türkiye'nin uluslararası öğrenci konusunda uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip olduğunu söyledi. Halihazırda Türkiye'nin neredeyse bütün ülkelerden gelen 16 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye Bursları Programı’nın kapsamlı imkanları eşliğinde öğreniminizi tamamlayıp mezun olmaya hak kazandığınızda sizler de 160 ülkeye yayılmış 100 binden fazla üyesi olan Türkiye mezunları ailesine katılacaksınız. Sizin gibi buraya gelmiş ve burada edinmiş oldukları tecrübe ve birikimle yönetim kadrolarında rol almış 100 bin öğrencimiz var. Türkiye’nin uluslararası öğrencilere yönelik eğitim anlayışı bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik sıradan bir öğretim faaliyetini içermemektedir. Sizlere kendimizi, ülkemizi, tarihimizi ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtmak bunu yaparken de sizleri en iyi şekilde tanımak uluslararası eğitime bakış açımızın en temel faktörlerinden bir tanesidir” dedi.

AFRİKA’NIN EN ÜCRA KÖŞESİNE ULAŞTIK

Uluslararası eğitimin tüm ülkelerin karşı karşıya kaldığı sorunların çözümü noktasında önemli bir yol haritası olacağını aktaran Çavuşoğlu, “Farklı tarih ve kültürlerden gelen birikimlerimizi eğitim yoluyla birbirimizle paylaşabildiğimiz ölçüde daha çok bütünleşebilir ve bu sayede dünyamızın gidişatına dair daha önemli rol alabiliriz” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, Afrika'daki bir ülkede yaşamakta olan insanın dramı için Türkiye’nin en ücra köşelerinden bile yardım ve destek gönderildiğini hatırlattı.

Türkiye ile Afrika arasında çok eskilere dayanan ve izlerinin bugün bile belli olduğu tarihi ilişkilerinin mevcut olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Günümüz şartlarının sağladığı imkanlar ise Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki modern ilişkileri bugüne dek hiç olmadığı kadar artırmıştır. Şu anda Afrika ile eğitimden sağlığa, kültürden spora, diplomasiden altyapı yatırımlarına kadar geniş bir yelpazede ilişkilerimiz dünkünden daha iyi seviyededir. Son 15 yılda her alanda ciddi bir ivme ve gelişme kazanan Türkiye-Afrika ilişkileri sizlerin de sayesinde derinleşmeye ve kökleşmeye devam edecektir. Hükümetimizin başlattığı Afrika açılımıyla karşılıklı üst düzey ziyaretler artmış, başta eğitim, teknoloji transferi, vize muafiyeti, siber güvenlik, askeri iş birliği gibi pek çok farklı alanda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında 200'ü aşkın iş birliği ve protokol imzalanmıştır.”