09/08/2017

YTB İLE TÜRKPATENT ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Türk Patent ve Marka Kurumu  (TÜRKPATENT) arasında, sınai mülkiyet alanında uluslararası öğrenciler ve yurtdışında yaşayan vatandaşlar bağlamında yürütülebilecek ortak çalışmalara ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Kurumlar arasında imzalanan ve 9 maddeyi içeren mutabakat ile, TÜRKPATENT’in, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ile Türkiye’de ortak yürüttüğü Fikri Mülkiyet Hukuku lisansüstü programına dahil olacak uluslararası öğrencilerin bir bölümü Türkiye Bursları kapsamına alınacak ve kendilerine aylık burs ve barınma desteği sağlanacak.

İmzalanan protokol ile Türkiye Burslusu uluslararası öğrencilere yönelik sınai mülkiyet hakları konusunda eğitim programları düzenlenmesi planlanırken bu eğitimlerin sonunda öğrencilerin birikimlerini paylaşabilecekleri "Uluslararası Öğrenciler Fikri Mülkiyet Zirvesi"nin gerçekleştirilmesi öngörülmekte. Ayrıca uluslararası öğrencilerin, TÜRKPATENT tarafından düzenlenen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarına katılımları teşvik edilecek.

Protokol, yalnızca uluslararası öğrenciler alanındaki iş birliği konularıyla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda sayıları 6,5 milyonu bulan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sınai mülkiyet başvuruları konusunda bilinçlendirilmeleri ve Türkiye’de yapmış oldukları sınai mülkiyet başvurularının envanterinin oluşturulması hususlarını da ihtiva ediyor.

PATENT ALANINDA FARKINDALIK ARTACAK

Programda konuşan YTB Başkanı Mehmet Köse, protokol kapsamında yapılacak çalışmalardan büyük verim alınacağını belirterek, uluslararası öğrencilerin ve yurt dışında yaşayan vatandaşların patent alanında farkındalığını ve bilgisini artırmanın olumlu bir adım olacağını söyledi.

Protokol kapsamında yer alan Fikri Mülkiyet Hukuku Lisansüstü Programına değinen Köse, Türkiye’nin uluslararası öğrenci politikasına dikkat çekti. Son yıllarda bu alanda ciddi artışların yaşandığını dile getiren Köse, Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısının 100 bine ulaştığını ifade etti. Başkan Köse şunları kaydetti: “Son beş, altı yıllık Türkiye’deki uluslararası öğrenci rakamlarına baktığımız zaman dörde katlandığını görmekteyiz. 2010’lu yıllarda 25 bin olan uluslararası öğrenci sayısı bugün 100 binin üzerine çıkmış durumda. Türkiye bu uluslararası öğrenci sayısını arttırırken, aynı zamanda yurt dışına da ciddi oranda öğrenci gönderiyor. Bu hareketlilik bilginin, tecrübenin paylaşımı açısından ülkelerin öncelik verdiği alanların başında geliyor. Türkiye’de bu anlamda, hem akademik birim, hem ekonomik ilişki hem de siyasal, kültürel ve diplomatik anlayışı geliştirmek üzerine uluslararası öğrenci politikası kapsamında kamu kaynaklı burs programları uygulamaktadır” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ İLE PROJEYE KURUMSAL KİMLİK KAZANDIRACAĞIZ

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise, iki kurumun çok önemli bir protokole imza attığını belirterek, "WIPO ve kurumumuz arasında Türkiye’de uluslararası bir yüksek lisans programı kurulması ile ilgili bir çalışma başlattık. İlk mezunlarımızı geçen sene verdik. Patent ve tasarım ağırlıklı olarak programı tamamladık. Bu programın içinde uluslararası öğrenciler de yer alıyor. Programın bu seneki ayağı Eylül ayında başlıyor. Bu anlamda başvurular alındı. Yoğun bir ilgi görmekteyiz. Bu konuda deneyimli olan YTB ile bu konuyu detaylı olarak görüştük. İnşallah bu işbirliği ile bu projenin daha kurumsal bir şekilde gelişmesi sağlayacağız" diye konuştu.