27/10/2017

IRAK AL-NAHRAİN ARAŞTIRMALAR MERKEZİ HEYETİNDEN YTB’YE ZİYARET

Irak Başbakanlık Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı Al-Nahrain Araştırmalar Merkezi heyeti, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nı ziyaret etti. İran Araştırmalar Merkezi (İRAM)’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan heyet, YTB Başkanı Mehmet Köse ile görüştü. YTB’nin faaliyet alanları hakkında bilgilerin paylaşıldığı toplantıda YTB Başkanı Mehmet Köse, Irak ile Türkiye arasındaki akademik işbirliklerinin geliştirilmesi ihtiyacına vurgu yaptı.

Dünya genelinde 5 milyonluk bir öğrenci hareketliliği söz konusu iken, iki ülke arasındaki öğrenci hareketliliğinin artırılmasının bir gereklilik olduğunun altını çizen Başkan Köse, ülkemizde halihazırda 5 bin Iraklı öğrencinin eğitim aldığını belirtti. Köse, aynı oranda öğrencinin de Irak’ta eğitim almasının akademik işbirliğinin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

ORTAK PROJELER HAYATA GEÇİRMELİYİZ

2017 yılı Ocak ayı içerisinde Irak Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı ile YTB arasında gerçekleştirilen görüşmeyi hatırlatan Başkan Köse, bu bağlamda konuşulan akademik işbirliğinin geliştirilmesinin somut projelere bağlanması ve ortak programlar geliştirilmesi meselesinin gündeminde olduğunu aktardı. Köse,  işbirliğinin çerçevesinin planlanacak görüşmelerle çizilmesini ve ortak çalışmaların hayata geçirilmesinin temenni edildiğini belirtti.

DİASPORA ALANINDA DA ÇALIŞMALAR YÜRÜTMELİYİZ

Diasporalararası işbirliklerine de değinen YTB Başkanı Mehmet Köse, Türkiye ve Irak arasındaki işbirliklerinin akademik çalışmalarla sınırlı kalmayıp, diaspora alanına da genişlemesinin bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. “Türkiye olarak, sorumluluğumuz sadece sınırlarımız dahilinde yaşayan vatandaşlarımızla sınırlı değildir. Aynı hassasiyet ve sorumluluğu Irak’ın da taşıyor olduğunu düşünüyoruz. Irak ve Türkiye diasporasının ortak gündemleri vardır; bu durumda işbirlikleri bir temenni ve bir gerekliliktir” diye belirten Başkan Köse sözlerine “ortak kültür coğrafyasını paylaşan iki ülke olarak birbirimizi birbirimizden öğrenmemiz ve anlamamız için işbirliği gerekli” diyerek devam etti.  

Al- Nahrain Araştırmalar Merkezinden katılımcıların da soruları ve paylaşımlarıyla katkı sağladığı toplantıda İRAM Başkanı Ahmet Uysal’da YTB’nin kültürel ve akademik alanda insana odaklı yürüttüğü çalışmalarıyla işbirliği yapılabilecek önemli bir paydaş kurum olduğunu ifade etti.