30/10/2017

ALMANYA’NIN KÖLN ŞEHRİNDEN DITIB TEMSİLCİLERİ YTB’Yİ ZİYARET ETTİ

Almanya’nın, Köln şehrinden DITIB temsilcileri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nı ziyaret ederek, Başkan Mehmet Köse ile bir araya geldi. Türk diasporası açısından geçmiş yıllara göre yeni ihtiyaçların ortaya çıktığına dikkat çeken Başkan Köse, “Kendimizi yeni ihtiyaçlara göre yenilememiz gerekiyor. Bu ihtiyaçlara göre cemiyetlerimizi, derneklerimizi yapılandırmalıyız” diye konuştu.

Almanya’nın Köln şehrindeki DITIB temsilcileri Başkanlığımızı ziyaret etti. YTB Başkanı Mehmet Köse ile bir araya gelen temsilciler, Başkanlığımızın faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı. Daha sonra ise Yurtdışı Vatandaşlar Daire Başkanı Şuayıp Turhan, DITIB temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

DITIB temsilcilerine hitap eden YTB Başkanı Mehmet Köse, Almanya'da geçmişte büyük fedakarlıklarla çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, bugün gelinen noktada sorumlulukların farklı boyutlara taşınması gerektiğinin altını çizdi. Yurt dışında yaklaşık 6 buçuk milyon Türk diasporası olduğunu belirten Başkan Köse, Almanya’da yapılan çalışmaların bütün Türk diasporasını etkilediğini dile getirerek, “Sizler sorumluluk makamındasınız. Bunun için STK’lar kurdunuz. Hiç kimsenin olmadığı dönemlerde çalışmalar yaptınız. Bu sorumluluğu hissederek yola çıktınız. Bugün geldiğimiz noktada ise bu sorumluğun daha farklı noktalara taşınması gerekiyor. Bugün dünyada 6 buçuk milyon vatandaşımız yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın yarısı da Almanya’da yaşıyor. Bizim büyük cemiyetlerimizin, çatı kuruluşlarımızın merkezi Köln. Dolayısıyla Türk diasporasının başkenti Ankara ve İstanbul’dan sonra Köln’dür. Dolayısıyla sizin orada yapmış olduğunuz çalışmalar diğer tarafları da etkiliyor. Çalışmalarınız dünyanın öbür ucuna aktarılıyor” diye konuştu.

DERNEKLERİMİZİ, CEMİYETLERİMİZİ İHTİYAÇLARA GÖRE YAPILANDIRMALIYIZ

1960’yıllarda başlayan göç hareketinin üzerinden 50 yıl geçtiğini, bu süre zarfında ihtiyaçların farklılaştığını ifade eden Başkan Köse, yeni ihtiyaçlara göre yapılanmaların oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Geçmiş yıllarda sorumluluk alarak camileri inşa etmeseydik, dernekleri kurmasaydık bugün bu kadar da toplumumuz olmazdı. Bunları yapan sizlersiniz. Dedelerimiz, babalarımız kazandıklarının bir kısmını camilere harcadılar, bir kısmını ise Türkiye’ye gönderdiler. Peki, bunu devredeceğimiz nesil var mı? Bununla ilgili ne yapıyoruz? O günkü ihtiyaçlarımıza göre yapılanma oluşturduk. Peki, bu yapı şimdi yeni neslin ihtiyaçlarını karşılıyor mu? İhtiyaçlara göre yeni birimler oluşturmalıyız. Bugün ihtiyaçlarımız farklılaştı, nesil farklılaştı. Şimdi daha değişik sorunlarımız var. Türkçe, hafta sonu okulları, okul destek programları, aile sosyal politikalar, ayrımcılık, İslam karşıtlığı gibi alanlarla ilgili birimlerimizin olması gerekir. Hukuk, insan hakları gibi konularda gençlerin de görevlendirileceği birimlerimizin olması gerekir. Babalarımızdan, dedelerimizden gördüklerimizi daha ileriye taşımamız gerekiyor. Bizim yeni ihtiyaçlara göre şekillenmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın Almanca sorunu yok, Türkçe sorunu var. Çift dilli eğitim sistemine yönelik alt yapı üretmemiz gerekir. Kendimizi yeni ihtiyaçlara göre yenilememiz gerekiyor. Bu ihtiyaçlara göre cemiyetlerimizi, derneklerimizi yapılandırmalıyız”