HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

BATI AVRUPA YEREL MEDYA ÇALIŞTAYI FRANKFURT’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

21 Mart 2016 Yurtdışı Vatandaşlar

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlediği Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı ile Avrupa’da yayın yapan Türk medya temsilcilerini bir araya getirdi. TRT, Basın İlan Kurumu, Anadolu Ajansı gibi önemli kurumların da katıldığı çalıştayda diaspora medyasının sorunları ele alındı.

Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerde aktif birer yurttaş olmaları ve karşılaştıkları sorunların çözümü için pek çok çalışma gerçekleştiren YTB, bu çalışmalarına bu yıl bir yenisini daha ekledi. YTB, Türk vatandaşlarının en yoğun olduğu bölgelerden olan Batı Avrupa’daki yerel Türk medyasının sorunlarını ele aldı. Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde Türkçe yayın yapan medya organları Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı’nda Türkiye’den önemli kurumlarla bir araya geldi.

Yerel medya temsilcileri TRT, Basın İlan Kurumu, Anadolu Ajansı gibi kamu kurumlarının yanı sıra gazeteciler, bürokrat ve diplomatlarla iki gün süren çalıştayda buluştu. Çalıştaya TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ve Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya da katıldı. Çalıştayın ilk gününde Batı Avrupa’daki Türk Medyası ile Kamu Kurumları, Diaspora Medyasının Önemi ile İslamofobi ve Medya konularında paneller düzenlendi. İkinci günde ise atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışında konuşan Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik, medyanın Başkonsolosluk ve Büyükelçiliklere oranlara daha fazla vatandaşa hitap ettiğini söyleyerek, Avrupa’daki Türk medyasına büyük görevlerin düştüğünü dile getirdi.

Medya bir dilin, bir kültürün, bir medeniyetin taşıyıcısıdır

Çalıştayın açılışında konuşan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, dilin medya eliyle görünür olduğunu hatırlatarak, “Medya; bir dilin, bir kültürün, bir medeniyetin taşıyıcısıdır. Bu anlamda Türkçe’nin gitmesi demek, medeniyetin gitmesi demektir” ifadelerini kullandı. Medeniyetin devam etmesi için dilin kaybolmaması gerektiğine dikkat çeken Bülbül, Avrupa’daki yerel medya temsilcilerine seslenerek, “Sizler aynı zamanda kullandığınız dillerle, söylemle, kendinizi konumlandırış biçiminizle yurtdışında yaşayan diasporamızın temsilcilerisiniz” diye konuştu.

YTB ve medya örtüşen çalışmalar içinde

Konuşmasında dilin önemine değinen Başkan Bülbül, YTB olarak en temel önceliklerinin yurtdışındaki Türk vatandaşlarının kendi dilini, kültürünü koruması olduğunu söyleyerek, medya ve YTB’nin bu anlamda birbiriyle örtüşen çalışmalar içerisinde olduğunu dile getirdi. “Yurtdışındaki vatandaşlarımızın son derece özgüvenli bir şekilde kendileriyle ve ülkeleriyle gurur duymalarını önemsiyoruz. Sizi okuyanlar ya güven içinde yürüyüşlerini sürdürecekler ya da teslimiyetçi bakış açısıyla bulundukları ülkede kaybolacaklar ya da etkileyici bir bakış açısıyla bulundukları toplumdan kopuk savrulacaklar” diyen Bülbül, medyanın yapacağı yayınların son derece önem arz ettiğinin altını çizdi.

Avrupa'nın içe kapanması dünyayı karartır

Batı’da, Türkiye’ye yönelik ciddi önyargıların olduğunu söyleyen Bülbül, “Biz korkularımızı 1990'larda büyük oranda aştık. Kendi tarihinden, medeniyetinden, kültüründen korkan bir  Türkiye'den; bütün bunlarla birlikte yaşayan, tarihiyle, toplumuyla barışan bir  Türkiye'ye evrildik. Evrildikçe normalleştik, normalleştikçe rahatladık. Rahatladıkça toplumun farklı kesimleriyle iletişim kuran bir  Türkiye haline geldik" dedi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın içine kapandığını hatırlatan Bülbül, aynı durumun bugün de söz konusu olduğunu vurguladı. Avrupa’nın ve dünyanın geleceğine ilişkin ciddi risk gördüğünü belirten Bülbül, "Avrupa'nın içine kapanması sadece  Avrupa'yı değil tüm dünyayı karartan bir gelişme olur. Hep birlikte bunun önlemini almalıyız" şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımıza işçi kalma diyoruz

YTB olarak kendi kimlik ve kültürüyle yaşayan vatandaşların, yaşadıkları ülkede etkin vatandaş olmalarını istediklerini kaydeden Bülbül, "Rahmetli  Cem Karaca'yı bir kez daha analım burada. Onun hepimizin kulaklarında bir tınısı olan meşhur şarkısı var: 'İşçisin sen,  işçi kal' diye. Biz artık 60’ıncı yılda 'işçiydin işçi kalma diyoruz. Bu konuda geliştirdiğimiz birçok projemiz var. Artık YTB'nin çalışmaları ile yurtdışındaki vatandaşlarımız oy kullanabiliyorlar. 2011 yılında yüzde 5 iken bugün yüzde 45 oranında katılım sağlamış durumdayız” dedi. 

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.