HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlara Müjde

21 Mayıs 2018 Yurtdışı Vatandaşlar

Avrupalı Türklerin kendi aralarında birlik içinde olmalarının önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu birliktelik herkesin faydasınadır, herkesin çıkarınadır. Bizleri küçük gruplar hâlinde tutarak hakkımızı, hukukumuzu kolayca çiğneyenler, karşılarında tek yürek, tek beden olmuş bir Türk toplumu gördüklerinde emin olun çok farklı davranacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çalışma ziyareti vesilesiyle bulunduğu Bosna Hersek’te Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Saraybosna’da düzenlediği 6. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Zetra Spor Salonunda gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışı vatandaşlara müjdeler verdi.

GURBETÇİ DEĞİL, AVRUPALI

İkinci Dünya Savaşında çok büyük insan kayıpları veren Avrupa ülkelerinin iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere, vatandaşların bu defa gurbetçi olarak Avrupa yollarına düştüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların Avrupa’ya istihdam amaçlı gidişlerinin üzerinden de 65 yılı aşkın bir süre geçtiğini kaydetti. Bu yüzden artık bu kıtada yaşayan vatandaşlara gurbetçi değil, Avrupalı dendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Dün acı vatan olan Avrupa, bugün artık yeni yurt hâline geldi” diye konuştu. Bugün Anadolu’dan Avrupa’ya giden insan sayısının altı milyona ulaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasında yaşayan Türkiye kökenli insanların sayısının 20 milyonun üzerinde olduğunun tahmin edildiği aktardı. Özellikle son iki asırda verilen kayıpların ardından bunun büyük bir hazine olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir bölümünü de sizlerin oluşturduğu bu hazineyi gözümüz gibi korumakta kararlıyız. Her ne kadar birileri bizleri ayırmak için ellerinden geleni yapsa da, altını çizerek söylüyorum, başaramayacaklar” dedi.

“MİLLETİMİZİ YENİDEN GEÇMİŞİYLE, KÜLTÜRÜYLE BULUŞTURDUK”

Avrupalı Türkler üzerinde önemle durduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını mutlaka almaları tavsiyesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşlerim; dininize ve dilinize çok iyi sahip çıkın, bunları kaybettiğinizde kaybolursunuz. Çocuklarınıza ana dillerini en iyi şekilde öğretmenin yanında, bulunduğu ülkenin en iyi eğitimini almasını sağlamaya çalışın. İyi Türkçe bilmeyen, iyi Almanca, iyi Fransızca, iyi İngilizce, velhasıl diğer dilleri de iyi bir şekilde öğrenemez, konuşamaz, kullanamaz.”

YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIN SORUNLARI İÇİN YTB’Yİ KURDUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarıyla hemhal olmak üzere, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ismiyle bir teşkilat kurduklarını söyledi. Bunun yanında dünya çapında büyükelçiliklerin ve konsoloslukların sayısını arttırarak vatandaşların devlete erişimini kolaylaştırdıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa’da yaşayan vatandaşların sivil toplum örgütleri çatısı altındaki faaliyetlerini hep desteklediklerini belirtti. Erdoğan şunları kaydetti: “Farklı kurumlarımız tarafından yürütülen hizmetlerin koordinasyonunu çok daha etkin ve hızlı hale getirmek için Yurtdışı Vatandaşlar Koordinasyon Kurulu tesis ediyoruz. Konsolosluk bölgelerinde sekretaryası Yurtdışı Türkler Başkanlığımız tarafından yürütülecek Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Meclisi oluşturacağız. Yeni dönemde TBMM bünyesinde 'Yurtdışı Türkler Komisyonu' adıyla bir daimi komisyon kurulmasını tavsiye edeceğiz. Yurt dışındaki Türkçe yerel medyayı güçlendirmek için Basın İlan Kurumunun yurt dışındaki Türk medyasına da ilan ve reklam verebilmesinin önünü açacağız. Kişisel verilerin korunması, ulusal ve uluslararası hukuka uygun olarak en önemlisi de vatandaşlarımızın menfaati esas alınacak şekilde bu da gerçekleştirilecektir. Bütün bunlarla beraber kimse bu konudaki kirli propagandalara kanmasın ve endişe etmesin. TRT Türk yeniden yapılandırılarak, yurt dışındaki vatandaşlarımıza daha geniş hizmet sunacak.”

“YURT DIŞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZIN TÜRKÇEYİ ÖĞRENMELERİ İÇİN PROJE DESTEKLERİMİZİ ÇEŞİTLENDİRİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışında yaşayan vatandaşlara pek çok alanda hizmet verdiklerini belirterek yapılacak yeni hizmetler konusunda şunları söyledi: “Yurt dışındaki çocuklarımızın ana dilimiz Türkçeyi öğrenmeleri için proje desteklerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu kapsamda hafta sonu okulları ile çocuklarımızın ana dilleri Türkçeyi ve kültürümüzü öğrenmelerini teşvik edeceğiz. Diasporadaki gençlerimize ayrılan üniversitelerdeki kontenjanları iki katına çıkartıyoruz. Bir başka önemli çalışmamız, yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik kamu hizmetlerini basitleştirmeye yönelik atacağımız adımlardır. Boşanma kararlarının başka bir yere ihtiyaç kalmaksızın başkonsolosluklarımızca yapılacak işlemle tanınması konusunda başvurular alınmaya başlandı. Türkiye’de tekrar dava açıp yıllarca bekleme ve binlerce avro ödeme dönemi artık geride kaldı. Dövizle askerliği 6 bin avrodan bin avroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış ama dövizle askerliğe başvuramamış kişilerin sorunlarını da yakında çözüyoruz.”

YURT DIŞINDAN EMEKLİLERE YARI ZAMANLI ÇALIŞMA İZNİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışından emekli olan vatandaşların Türkiye’de yarı zamanlı çalışabilmeleri konusunda, seçimlerin hemen ardından beklenen adımların atılmaya başlanacağını söyleyerek, “Gördüğünüz gibi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıyla, bakanlıkları, büyükelçilikleriyle, konsolosluklarıyla, tüm kurumlarıyla sizin yanınızdadır. Dünyanın neresinde bir vatandaşımızın başı dara düşse, tüm imkânlarımızla orada olmak bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

”GERÇEK GÜCÜMÜZÜ ORTAYA KOYMAYALIM DİYE BİZİ KASTEN BÖLÜYORLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birlikten güç doğacağını ifade ederek Avrupalı Türklerin kendi aralarında birlik içinde olmalarının önemine vurgu yaptı. “Bizim vatandaşlarımızın sayısından çok daha küçük toplulukların siyasetten ekonomiye, sivil tolumdan kültürel çalışmalara kadar çok daha etkin olmaları, aralarındaki birlik, beraberlik sebebiyledir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün kimi Avrupa ülkeleri şahsımıza ve ülkemize karşı terbiyesizlik düzeyine varan tavırlar sergileyebiliyorsa, bunun sebebi oradaki Türklerin dağınıklığıdır, bunu böyle biliniz. Gerçek gücümüzü ortaya koymayalım diye, ya Türk diyerek, Kürt diyerek, Çerkez diyerek ya da Sünni diyerek, Alevi diyerek bizleri kasten bölüyorlar. Sadece bölmekle kalmıyor, birbirimize düşürüyorlar. Avrupa ülkelerine gittiğimizde kaldırımın bir tarafında Türk Bayraklarıyla, öteki tarafında örgüt paçavralarıyla karşı karşıya gelen kalabalıklarla karşılaşıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’den gelen herkesin kökenine, mezhebine, meşrebine, siyasi tercihine bakmaksızın ortak değerler etrafında birleşmesinin zamanının geldiğini söyleyerek, “Bu birliktelik herkesin faydasınadır, herkesin çıkarınadır. Bizleri küçük gruplar hâlinde tutarak hakkımızı, hukukumuzu kolayca çiğneyenler, karşılarında tek yürek, tek beden olmuş bir Türk toplumu gördüklerinde, emin olun çok farklı davranacaktır. Avrupa devletlerindeki parlamentolarda ülkemize en büyük husumeti Türkiye kökenlilerin gösteriyor olması, bize karşı kurulan tuzağın nerelere kadar vardığını gösteriyor. İnşallah bu oyunu da hep birlikte bozacağız” şeklinde konuştu.

SİYASİ PARTİLERDE AKTİF ŞEKİLDE ROL ALINMALIDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’da yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerdeki siyasi partilerde aktif şekilde rol almalarını da isteyerek “O parlamentolarda ülkemize hainlik edenler değil, sizler yer almalısınız. Türk toplumu bu güce sahiptir. Yeter ki, aramızdaki küçük farklılıkları büyük hedeflere yürümenin önüne bir engel olarak koymayalım. Dün beraber şehit, beraber gazi olduğumuz tüm kardeşlerimizle inşallah ülkemizde olduğu gibi, Avrupa’da da yeniden kucaklaşacak, helalleşecek, ortak hedeflere doğru yürümeye başlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türklerin Cumhurbaşkanlığı seçiminde, 1 Kasım seçimlerinde, 16 Nisan halk oylamasında açık ara farkla kendilerine destek olduklarını söyleyerek, “24 Haziran seçimleri için bir kez daha sizlerin desteğine ihtiyacımız var” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusu yaptı.

 

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.