HIZLI ERİŞİM
EN

NE ARAMIŞTINIZ ?

Yurt Dışı Seçmenler İçin Oy Kullanılacak Yerler Belirlendi

25 Mayıs 2018 Yurtdışı Vatandaşlar

Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde yurt dışında oy kullanacak vatandaşların oy verebileceği yerler belli oldu. Buna göre, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar 5 kıtada 60 ülkede 123 temsilcilikte oy kullanabilecek. Vatandaşlar oy kullanabileceği yerleri YTB’nin seçimler için özel hazırladığı “secim.ytb.gov.tr” adresinden öğrenebilecek.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için oy kullanma yerleri YSK tarafından ilan edildi. Vatandaşlarımız, 7-19 Haziran tarihlerinde dış temsilciliklerde oylarını kullanabilecek. Ayrıca 7-24 Haziran tarihleri arasında 34 gümrük kapısında da oy verme işlemi gerçekleştirilebilecek.

60 ÜLKEDE 123 OY KULLANMA MERKEZİ

Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Avustralya’da yaşayan ve yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı bulunan vatandaşlarımız, 60 ülkedeki 123 temsilcilikte 7-19 Haziran tarihleri arasında oylarını kullanabilecekler.

EN ÇOK OY KULLANMA NOKTASININ OLDUĞU ÜLKELER

60 ülke arasında en çok oy kullanma noktasına sahip ülke ise 13 temsilcilikle seçmen yoğunluğunun en fazla olduğu Almanya. Almanya gibi çok sayıda oy kullanma noktasının olduğu bir diğer ülke ise yedi temsilciliğin bulunduğu ABD. Almanya ve ABD’yi, seçmenlere altı ayrı temsilcilikte oy kullanma fırsatı sunan Fransa izliyor. Bunun yanında ise dörder temsilcilik bulunan diğer ülkeler; Yunanistan, Çin, Kanada ve Rusya olarak belirlendi. Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Hollanda, İran, İsviçre ve Kazakistan'da ise üçer temsilcilikte oylar kullanılabilecek.

3 ÜLKEDE 13 GÜN, 24 ÜLKEDE 1 GÜN SÜRECEK

123 temsilcilikte oy kullanma süreleri ise koşullara göre birbirinden farklılık gösteriyor. Almanya, Fransa ve Avusturya’daki Türk seçmenler, 7-19 Haziran’da, 13 gün boyunca en uzun süre oy kullanma hakkına sahip olacak. Bu üç ülkenin ardından dünya genelinde en uzun oy kullanma süresi 9-19 Haziran’da, 11 gün ile Danimarka’da olacak. Oy kullanma süresi olarak zirvede yer alan bu 4 ülkeyi, 9-17 Haziran’da, 9 gün boyunca oy kullanılabilecek ABD, Avustralya ve Lüksemburg izleyecek.

NORVEÇ’TE 6, BELÇİKA, HOLLANDA VE İSVİÇRE'DE 5 GÜN

Norveç’te ise 14-19 Haziran’da, 6 gün boyunca oy kullanılabilecek. Belçika, Hollanda, İsviçre’de bulunan seçmenler ise 15-19 Haziran’da, 5 gün boyunca oy kullanma hakkına sahip olacak. Birleşik Krallıktaki seçmenler de 16-19 Haziran’da, 4 gün sandığa gidebilecek. İtalya ve Türkmenistan 15-17 Haziran, Bulgaristan, Kanada, KKTC ise 16-18 Haziran olmak üzere toplamda 3 gün oy verebilecek.

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti, Finlandiya, İsrail, İsveç, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Makedonya, Romanya, Rusya, Sudan, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Yunanistan'da ise oy verme işlemi, 16-17 Haziran tarihlerinde 2 günde gerçekleşecek.

Arnavutluk, Azerbaycan, Çekya, Güney Afrika, Gürcistan, Irak, İran, İrlanda, İspanya, Japonya, Kosova, Kuveyt, Macaristan, Malta, Mısır, Moldova, Özbekistan, Polonya, Sırbistan, Singapur, Tayland, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da ise oy verme işlemi sadece 17 Haziran'da yapılacak.

İSTEDİKLERİ TEMSİLCİLİKTE OY KULLANABİLİRLER
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız, bağlı bulundukları konsolosluk şartı aranmaksızın diledikleri ülke, temsilcilik ve gümrük kapılarında oylarını kullanabilecek.

SEÇİM DÖNEMİNDE TÜRKİYE’DE TATİLDE OLANLAR NE YAPACAK?
Seçim döneminin yurt dışında vatandaşlarımızın izin dönemine denk gelmesi bazı soruları da beraberinde getiriyor. Buna göre yurt dışı seçmenler için oy kullanma günleri olarak belirlenen 7– 24 Haziran tarihleri arasında Türkiye’de bulunacak olan vatandaşlarımız, ilan edilen 34 gümrük kapısından herhangi birinde yurt dışına çıkış yapma mecburiyeti olmaksızın oyunu kullanabilecek.

OY VERİLECEK YERLER YTB’NİN HAZIRLADIĞI ÖZEL SEÇİM SİTESİNDE

Dış temsilciliklerde oy verme saatleri hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 09.00-21.00 olarak belirlendi. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız oy kullanabileceği yerlere YTB’nin seçimler için özel hazırladığı “secim.ytb.gov.tr” web sitesinden ulaşabilecek.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.