HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Destekleyici Eğitim Programları

Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı,

Anadolu Ajansı (AA) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Afrika Araştırmacıları Derneği (AFAM) ile Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (AKEM) iş birliğiyle düzenlenen Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı kapsamında üç hafta süresince katılımcılara medyaya ilişkin farklı alanlarda İstanbul ve Ankara'da eğitim verilmiştir. Katılımcılara Türkiye'nin önde gelen medya kuruluşlarında tecrübe paylaşımı ve staj imkanı sunulmuştur.

AA'nın deneyimli kadrosundan gazetecilerin ve akademisyenlerin destek verdiği eğitime, 13 Afrika ülkesinden gazeteciler katılmıştır. Eğitim dilinin İngilizce olduğu programda katılımcılar, Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği, Gazetecilikte Gündem ve Kaynak, Veri Gazeteciliği, Kriz Haberciliği, Dünya'da Medya Ekonomisi, Röportaj Teknikleri, Türkiye'nin imajı ve Sosyal Dönüşümde Medya'nın Etkileri, Fotoğraf ve Video Uygulamaları gibi konularda eğitim görmüştür. 18 eğitimci tarafından verilen 18 ayrı dersin yer aldığı program, Ankara'da çeşitli kurumların ziyaret edilmesiyle sona ermiştir.

 

Rohingya Medya Eğitim Programı

Başkanlığımız ve TRT iş birliği ile 21 Nisan – 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da düzenlenen programa dünyanın çeşitli ülkelerinden 100’e yakın başvuru yapılmıştır. Başkanlık uzmanları tarafından adaylara mülakat yapılmış ve medya alanında tecrübeli veya gelecek vaat eden 20 Rohingya Müslümanının programa katılması uygun görülmüştür. Hazırlanan eğitim programı, Rohingya Diasporasının ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Eğitimlerin yanı sıra Ankara ve İstanbul’da birer gün kültürel faaliyet ve kamu kurum ziyaretleri düzenlenmiştir.

 

Özbekistan Acil Tıp Eğitimi Programı

14 Mart Tıbbiyeliler Derneği tarafından yürütülen ve Başkanlığımızca desteklenen "Türk Dünyası Acil Tıp Eğitimi Projesi" kapsamında, 7 Nisan 2019 tarihinde Kazakistan'da Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkiye’de Tıpta Kariyer Söyleşisi ve 9-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Özbekistan’ın Taşkent ve Buhara şehirlerinde Acil Tıp Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Bahse konu eğitim programında Türkiye'den Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Özbekistan'dan Buhara Tıp Üniversitesi proje ortağı olarak yer alırken, Kazakistan'dan Ahmet Yesevi Üniversitesi de projeye katkı sağlamıştır.

Proje kapsamında, Özbekistan’da ihtiyaç duyulan acil tıp konusunda teorik ve pratik uygulamayı içeren 3 gün süren eğitim ve söyleşiye yaklaşık 200 sağlık personelinin yanı sıra yaklaşık 500 öğrenci katılım sağlamıştır.

Balkan Gençlik Okulları

İlk kez 2016'da uygulanan Balkan Gençlik Okulları Programı ile 8 Balkan ülkesinde kardeş topluluklara mensup genç bireylere yönelik olarak devam etmektedir.

Bu kapsamda, Balkan gençlerine yönelik "Balkan Gençlik Okulu" programıyla ortak tarihi ve kültürel mirasa ilişkin, aylık seminerler, kitap ve belgesel okuma atölyeleri, Osmanlıca kursu, tercüme ve yayın, panel ve kültürel gezi gibi çeşitli faaliyetler hayata geçirilmektedir.

Ortak bir gelecek kurmak için ortak sorunlara ortak çözümler üretmek gerektiğinden hareketle hayata geçirilen Balkan Gençlik Okulları projesi ile Balkanlardaki gençlerin birbirlerini daha iyi tanımaları ve anlamaları da hedeflenmektedir.

 

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.