HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Kültürel Geziler

Türk Edebiyatı Rotası

Kazan Federal Üniversitesi tarafından Rusya genelinde düzenlenen "Türkçe Bayramı"nda dereceye giren öğrencilere yönelik Başkanlığımız desteğiyle Türkiye'de kültürel bir programın düzenlenmesi amacından hareketle, dereceye giren 21 öğrenci ve 2 akademisyenin katılımıyla İstanbul ve Ankara’da 2 Eylül-8 Eylül 2019 tarihleri arasında Türk Edebiyatı Rotası isimli program gerçekleştirilmiştir.

Türk Edebiyat Rotası, Rusya Federasyonu'nda Türkçeye ilgi duyan öğrencilerin bilgi ve görgülerinin artırılması, Türkoloji bölümlerine olan ilginin yükseltilmesi ve kardeş topluluklara mensup gençlerin ülkemizi yakından tanıması amaçlarıyla ve 2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı faaliyetleri çerçevesinde düzenlenmiştir.

 

Türkiye Ukrayna Dostluk Köprüsü

Türkiye Ukrayna Dostluk Köprüsü Projesi; Başkanlığımız desteği, Çanakkale Kırım ve Dobruca Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ukrayna Kiev merkezli Hayat Vakfı işbirliğinde 20-25 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında 10 Kırım Tatar ve 10 Ukraynalı olmak üzere toplam 20 gencin ve Ukrayna Gençlik Bakanlığı temsilcisi ve proje koordinatörleri ülkemizi ziyareti gerçekleşmiştir.  Ankara'da Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi ve Etnografya Müzesi, Çanakkale'de Gelibolu Yarımadası’ndaki Çanakkale Savaşları ile ilgili tarihi alanlar, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Truva Müzesi ve İstanbul'da Ayasofya Camii ve Topkapı Müzesi gibi ülkemiz açısından önemli mekânları ziyaret eden katılımcılar, 21 Mayıs’ta Başkanlığımızca düzenlenen Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı Anma Programına da katılım sağlanmıştır.

 

 

"Ankara'yı Yakından Tanı "  Projesi

Proje kapsamında Yunanistan Batı Trakya Bölgesi’nde (Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç) yaşayan soydaş lise öğrencilerinin 28 Nisan – 2 Mayıs 2019 tarihlerinde Ankara’da bulunan üniversiteleri yerinde ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Programa 100 kadar Batı Trakyalı soydaş öğrenci katılırken program kapsamında ayrıca günübirlik bir Kapadokya gezisi de düzenlenmiştir.

 

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.