VATANDAŞLIK HAKLARI

ARAÇ KULLANMA

e-pasaport (çipli pasaport) nedir?
e-Pasaport kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği çipli pasaportlardır.
Yeni aldığım e-pasaportuma eski pasaportumun geçerlilik süresi eklenecek mi?
Evet. Eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi, e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde, başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz e-Pasaportunuza harçsız olarak aktarılacaktır.
Eski pasaportumdaki geçerli vizeleri e-pasaport aldığımda da kullanabilecek miyim?
Evet. Süresi bitmemiş eski tip pasaportlar 24 Kasım 2015 tarihine kadar geçerliliğini sürdürmektedir.

Eski pasaportumdaki geçerli vizeleri e-Pasaport aldığımda da kullanabilecek miyim?

Genel olarak ifade etmek gerekirse, süresi dolmuş bir eski tip pasaportta bulunan geçerli bir vize, üzerine iptal damgası vs. basılarak geçersiz kılınmadığı müddetçe geçerlidir ve e-Pasaportla birlikte ibraz edilebilir.
Ancak, vize rejimleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu nedenle, seyahatlerinizden önce vize konusunda ilgili ülke temsilciliklerine danışarak bilgi almanız en doğru yöntem olacaktır.

e-Pasaportumun süresini uzattırabilir miyim?

Hayır. e-Pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde yeni bir e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

e-Pasaport alırken eski pasaportum bana iade edilecek mi?

Evet. Eski pasaportunuz, Türk makamlarınca işlem yapılan sayfalarının bir kısmı usulüne uygun bir şekilde iptal edildikten sonra, tarafınıza iade edilecektir.

Yurt içinde de pasaportumu yeniletebilir miyim?

Evet. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız yurt içinde de herhangi bir müracaat merkezinden pasaport başvurusu yapabilirler. Merkezlerin listesi www.e-pasaport.gov.tr internet sitesinde yer almaktadır.

Çifte vatandaşlığa sahibim, Türk pasaportu haricinde diğer pasaportumla giriş yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Ancak, çifte vatandaşlığa sahipseniz ve yabancı pasaportunuz ile giriş yapacaksanız girişte T.C. Kimlik Numaranızı veya Mavi Kartınızı ibraz etmeniz vize sorunu yaşamanızı önleyecektir

Pasaportum yurt içinde kaybolur veya çalınırsa ne yapmalıyım?

Pasaportunuzun kaybolması halinde vakit geçirmeden emniyet müdürlüklerine veya en yakın karakola müracaat etmeniz gerekmektedir. Böylece kaybolan pasaportunuzun ilgisiz kişilerce kullanımının önüne geçilmesi amacıyla, sınır kapılarımızda bulunan bilgisayarlara kaydedilmesi sağlanacaktır. Aksi durumda, kötü niyetli kişilerce kullanılan pasaportun gerçek sahibi de adli işleme konu olacaktır

Ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim?

epasaport.egm.gov.tr internet sitesini ziyaret edebilir, burada “Bilgi Al” kısmındaki sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz.
Acil Pasaport Hattına 09:00/18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı çağrı merkezinin 0090 312 292 29 29 numaralı telefonundan 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz.