HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

e-Devlet

E-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. E-Devlet kapısı ise, bu kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkânı sağlayan bir internet sitesidir. Bu sayede, kamu hizmetlerinin vatandaşa kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden 220’den fazla kurumun sunduğu 1.400’den fazla hizmete ulaşılabilmektedir.

Türk vatandaşları, mavi kart sahipleri ve ikamet tezkeresi (veya geçerli çalışma izin belgesi) ile yabancı kimlik numarasına sahip olan yabancılara sağlanan e-Devlet kapısı hizmetleri genel olarak şöyle gruplandırılabilir:
• Bilgilendirme hizmetleri
• Entegre elektronik hizmetler
• Ödeme işlemleri
• Kurum ve kuruluşların internet sitelerine kısa yollar
Bunun yanı sıra kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı, e-Devlet kapısı tarafından sunulan hizmetler ile sağlanmaktadır.

Adli Sicil Belgesi Oluşturma, Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama, BİMER Başvurusu Yapma, Mobil Hat Sorgulama, IMEI Kaydı Yapma, DASK Poliçesi Sorgulama, Araç Sorgulama, Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama, OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) Geçiş Bilgileri Sorgulama, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama, PTTKEP, PTTbank İnternet Bankacılığı Hizmetleri, PTT Kayıtlı Gönderi Takibi, Posta Kodu Sorgulama, Vergi Borcu Sorgulama, Adres Değişikliği Bildirimi, Sosyal Güvenlikle İlgili Hizmetler, Tapu Bilgileri Sorgulama, Askerlik İşlemleri, UETS Hesabına Erişim, PTT e-Apostil vb. hizmetler e-Devlet kapısında sunulmaktadır.

İnternet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresi ziyaret edilerek veya mobil uygulaması Google ve Apple marketlerden akıllı telefona indirilerek e-Devlet kapısına giriş yapılabilmekte ve hizmetlerden yararlanılabilmektedir.

• E-Devlet şifresi veya
• Türkiye’de geçerli bir elektronik imza veya
• Türkiye’de geçerli bir mobil imza veya
• İnternet bankacılığı
seçeneklerinden biri kullanılarak giriş yapılabilmektedir.

E-Devlet şifresini içeren zarf, yetkili PTT merkez ve şubelerine ya da yurt dışında büyükelçilik ve konsolosluklarımıza başvurularak alınabilmektedir.

15 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancı kimlik numarası sahibi kişiler, dış temsilciliklerimizden de e-Devlet şifresi alabilmektedirler.

E-Devlet kapısı ile entegre çalışmakta olan bankalardan birinin internet bankacılığı müşterisi, bankanın internet bankacılığı sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet kapısına giriş yapabilmektedir.

Mavi kart ile e-Devlet şifre zarfını talep edenlere, bu kartın yanında vatandaşlığına sahip oldukları devlet makamlarınca verilmiş fotoğraflı kimlik belgesi, pasaport veya sürücü belgesi ibrazı ile “e- Devlet Kapısı” şifre zarfı verilmektedir.

Geçici koruma kimlik belgesi, pasaport ile birlikte geçerli ikamet tezkeresi veya pasaport ile birlikte T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yabancılara düzenlenen geçerli (süresi dolmamış) çalışma izin kartıyla PTT işyerlerine başvurmaları durumunda yabancı ülke vatandaşlarına şifre teslimi yapılabilmektedir.

Üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olması şartıyla; nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, çalışma izin belgesi (süresi dolmamış), avukatlık kimliği, hâkim-savcı kimliği, geçici koruma kimlik belgesi, geçici kimlik belgesi (geçerlilik tarihi dolmamış) ile şifre teslimi yapılabilmektedir.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.