HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Mavi Kart

Yabancı makamlardan soyadını değiştirdiğine dair resmi belgeyi alan kişinin bunu, kayıtlı olduğu il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü veya ilçe nüfus müdürlüğüne göndererek mavi kartlılar kütüğüne soyadını işletmesi gerekmektedir.

Mavi kartlıların nüfus kayıt örneği ile işlem yapabilmesi için nüfus kayıt örneğinin yanı sıra yabancı devlet vatandaşlığı kimlik belgesini de ibraz etmesi gerekmektedir.

Evet, mavi kart, kimlik belgesi niteliğinde olup ilgili kuruma mavi kart gösterilerek işlem yapılabilir.

Evet, mavi kartlılar kapalı kayıtlarının nüfus kayıt örneğini il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri ile ilçe nüfus müdürlüklerinden veya e-Devletten temin edebilmektedirler.

Hayır, mavi kartın herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

Mavi kartlılar kütüğüne kaydedilen kişilere verilen kimlik numarasıdır. MERNİS veri tabanında kayıtlı doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını
kaybeden kişilerin kayıtları Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası değiştirilmeksizin mavi kartlılar kütüğüne taşınmaktadır. T.C. kimlik numarasının haneleri mavi kart kimlik numarası olarak devam eder, ancak söz konusu numara T.C. kimlik numarası niteliğinde değildir.
Mavi kartlılar kütüğünde kayıtlı kişinin Türk vatandaşı olmayan altsoyları, başvurmaları halinde mavi kartlılar kütüğüne kaydedilir ve bu kişilere yabancı kimlik numarası verilir.

Hayır doğumla Türk vatandaşı olup izinle Türk vatandaşlığından çıkanlar çıkma belgelerini teslim aldıkları tarihten itibaren mavi kartlılar kütüğüne kaydedilmektedir. Yasal şartları sağlamak kaydıyla altsoy durumundaki hak sahiplerinin kayıt başvurusunda süre veya yaş sınırlaması söz konusu değildir.

Hayır, mavi kart sahiplerinin yabancılar kütüğüne geçmeleri mümkün değildir

Çocuk Türk vatandaşlığını muhafaza ettiği sürece mavi kartlılar kütüğüne kaydedilemez. Ancak çocuk Türk vatandaşlığından çıkmış olursa bu durumda mavi kartlılar kütüğüne kaydettirilebilir.

Kişilerin Türk vatandaşlığından çıkma belgesini teslim alıp kayıtları kapatıldıktan sonra doğan çocukları bildirim halinde mavi kartlılar kütüğüne kaydedilebilir.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoylarının kayıtlarının elektronik ortamda tutulduğu kütüktür.

Hayır, kişiye ait herhangi bir durumun değişmesi halinde, aile kütüklerindeki vatandaş olunan döneme ait kayıtlar kapalı olduğundan güncelleme yapılmaz. Ancak kişinin açık olan mavi kartlılar kütüğündeki kayıtlarında güncelleme yapılabilir.

Hayır, değildir. Mavi kart doğumla Türk vatandaşı olup çıkma izni alarak Türk vatandaşlığından çıkan kişilere verilmektedir.

Evet, yasal şartların sağlanması halinde çocuklar için de mavi kart çıkartılabilir.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.