HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Pasaport

Hayır, başvuruda ibraz edilen eski pasaportlar, vize veya oturum izni bulunan sayfaları iptal edilmeden sahibine teslim edilir.

Evet, pasaport alındıktan sonra kimlik bilgilerinde değişiklik olması durumunda, pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.

Başvuru takibi e-Devlet üzerinden, ALO-199 veya yurt dışından Çağrı Merkezi’nin +90 0312 591 61 99 numaralı telefonu üzerinden yapılabilir.

Başvuru takibi e-Devlet üzerinden veya Alo-199 Çağrı Merkezi üzerinden yapılabilir

Evet, noterlerce düzenlenmiş konusuna uygun vekaletname ile pasaport teslim alınabilir.

Pasaport başvurusunda pasaportu teslim almak üzere 2 kişinin ismi belirtilebilmektedir. Bu isimlerden biri kişinin kendisi olabileceği gibi başka kişiler de olabilir.

Pasaport başvurusu yapıldıktan sonraki 2 iş günü içerisinde hazırlanan pasaportlar en geç; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilir.

Evet, yurt dışında düzenlenen belgelerin; apostil edilmiş veya dış temsilcilikçe onaylanmış aslının yeminli tercüman tarafından yapılan noter onaylı Türkçe tercümesi başvuruda sunulmalıdır.

Çifte vatandaşlar talepleri halinde Türk pasaportu alabilmektedirler.

Başvuru merkezlerinden yeni bir pasaport başvurusu yapılması gerekmektedir.

Hükümlülerin kısıtlı kişiler olması nedeniyle diğer ebeveyn tarafından çocuğun pasaport başvurusu yapılır. Hükümlü olan ebeveynin durumunu belirtir cezaevi savcılığından yazı getirilmesi gerekmektedir.

Mahkemece velayete dair ara karar verilmiş ise geçici velayetin verildiği ebeveyn tarafından başvuru yapılır. Mahkemece velayete ilişkin ara karar verilmemiş ise ebeveynlerin birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yurt içinde çocukların ergin bir kişinin refakatinde başvuru yapması gerekmektedir.
Çocuklara pasaport düzenlenmesine dair yasal temsilcilerin muvafakatnamesi/rıza belgesi ile başvuruya gelecek kişinin, anne veya babadan herhangi biri tarafından verilmiş vekaletname ibraz etmesi gerekmektedir

Hayır, pasaport başvuruları şahsen yapılmaktadır.

Evet, dış temsilciliklerce düzenlenen muvafakatnamelerin başvurunun alınacağı başvuru merkezinin resmi e-postasına ya da faksına ilgili dış temsilcilikçe gönderilmesi veya başvuru sahiplerince aslının ibraz edilmesi halinde başvuru kabul edilmektedir.

Evet, yabancı mahkeme kararı ile ergin olmayan çocuğun velayeti kendisine verilen kişi bu kararı Türkiye mahkemelerinde tanıtmak zorunda kalmadan kararın verildiği ülkedeki dış temsilciliklerde çocuğu için pasaport başvurusunda bulunabilmektedir.

Ergin olmayan çocukların velayeti mahkeme kararı ile kime verilmiş ise o kişinin başvurusu yeterlidir.

Ergin olmayan kişilerin başvurularını, velayet hakkına sahip veliler yapabilirler. Anne ya da babadan sadece biri başvuru yapıyorsa diğer tarafın da noter ya da dış temsilcilikler aracılığı ile muvafakat vermesi gerekir.

Evet, vasiler, yabancı ülke adli veya idari makamlarınca verilen vesayet kararları ile birlikte kararın verildiği ülkedeki dış temsilciliklere giderek pasaport başvurusu yapabilmektedirler.

Hayır, pasaport başvurusunda biyometrik veri alındığından şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Evet, başvuru yapılmamış olması şartıyla, ödenmiş olan pasaport harç ve defter bedellerinin iadesi vergi dairesi müdürlüklerinden alınabilmektedir.

Pasaport randevusu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da çağrı merkezinden (Alo 199, yurt dışından +90 0312 591 61 99) alınır. Pasaport başvurusu ise il ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılır.

 

 

Ayrıntılı bilgi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait https://randevu.nvi.gov.tr/pages/sss adresinden alınabilmektedir.

• Umuma Mahsus Pasaport (bordo renkte),
• Hususi Damgalı Pasaport (yeşil renkte),
• Hizmet Damgalı Pasaport (gri renkte),
• Diplomatik Pasaport (siyah renkte olup Dışişleri Bakanlığınca verilmektedir),
• Geçici Pasaport (pembe renkte olup dış temsilciliklerce verilmektedir),
• Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilmektedir) olmak üzere 6 çeşit pasaport bulunmaktadır.

• T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
• Son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,
• Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
• Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir),
• Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/ dekont talep edilmemektedir),
• Eski pasaport (daha önceden alınmış

Bir kişi en fazla 2 pasaport alabilmektedir ve başvuruda bu yöndeki talebin beyan edilmesi yeterlidir.

25 yaşını doldurmamış öğrencilerin öğrenci belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. 25 yaşından büyüklerin ise öğrenci belgelerini vergi dairelerine ya da mal müdürlüklerine onaylatmaları gerekmektedir.

Hayır, öğrenimini donduran kişiler, pasaport başvurularında öğrencilere tanınan haklardan faydalanamazlar.

Evet, hak sahipleri evli olmamaları, iş sahibi olmamaları ve öğrenimlerine devam etmeleri şartıyla 25 yaşını doldurana kadar yeşil pasaport alabilmektedirler.

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren e-pasaportların müracaat, tanzim ve teslim işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmeye başlanmıştır.

Yurt  içinde  www.nvi.gov.tr internet  sitesinden,  yurt  dışında  ise  www.konsolosluk.gov.tr adresinden alınacak randevu neticesinde;

  • Yurt içinde; umuma mahsus pasaport müracaatları için yetki verilmiş ilçe nüfus müdürlüklerine, hususi damgalı pasaport ve hizmet damgalı pasaport müracaatları için il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine,
  • Yurt dışında ise Büyükelçilikler ve Başkonsolosluklara şahsen yapılması zorunludur.

Evet, pasaport defteri kişiselleştirilmemiş ise başvurudan vazgeçilebilir

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.