HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Trafik

Karayolları Bilgi Hattı: 159 ya da Yol Danışma Hattı: 0 312 449 91 99 hatlarından bilgi alınabilmektedir.

Türk vatandaşları ve mavi kart sahiplerinin yabancı ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile aşağıdaki şartlarda ülkemizde araç kullanabilirler:
1) Uluslararası sözleşmelerdeki hükümleri saklı kalmak üzere yurt dışından alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanılabilmektedir. Bu süre, Türkiye’ye her girişte yenilenmektedir.
2) 6 aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
3) İki yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için yabancı ülkeden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

1) Mavi kartlı olmayan yabancılar için yabancı ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 6 ay süreyle araç kullanılabilmektedir. Bu süre, Türkiye’ye her girişte yenilenmektedir.
2) 6 ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için yurt dışından alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Hayır, yurt dışı temsilciliklerimizde sürücü belgesi başvurusu yapılamamaktadır.

Hayır, sürücü belgesi müracaatları bizzat şahsın kendisi tarafından yapılır.

Konuyla ilgili güncel bilgi, https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices web adresinde “Sürücü Belgesi Harç, Değerli Kağıt ve Vakıf Ücretleri” başlığından öğrenilebilir.

www.nvi.gov.tr internet sitesi ziyaret edilebilir, burada https://www.nvi.gov.tr/sssssurucu-belgesi kısmında sorulara yanıt bulunabilir. Ayrıca 7 gün 24 saat Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yurt içi Alo199 Çağrı Merkezinden ve yurt dışından +90 0312 591 61 99 numaralı telefonundan hizmet alınabilir.

Yurt dışından alınan sürücü belgesi, Türkiye’de dengi olan sınıftaki sürücü belgesi ile değiştirildikten sonra, başka sınıf sürücü sertifikası almak üzere kursa kayıt yaptırılabilmektedir.

Evet, mavi kart sahipleri, sahip oldukları sürücü belgeleri ile bunları ülkemizde geçerli sürücü belgesine dönüştürmeleri şartıyla ticari araç kullanabilirler.

Ülkemizde uyulması gereken hız sınırları şöyledir:

Bu cezaların Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimleri ve bu birimlere bağlı muhasebe yetkilisi mutemetlerine, vergi daireleri ile Gelir İdaresi Başkanlığınca yetkilendirilen banka veya PTT şubelerine ödenmesi gerekmektedir.
• Türkiye karayollarında trafik cezası aldığınızda, cezanızı 15 gün içerisinde ödemeniz halinde, cezada %25 indirim yapılmaktadır.
• Cezanızı ödememeniz halinde bu ücret sizden Türkiye’den çıkarken gümrük kapısında tahsil edilecektir. Yabancı plakalı araçların Türkiye’de haklarında düzenlenen trafik cezalarını ödemeden ülkeden çıkışlarına gümrük idarelerince izin verilmemektedir.

2020 trafik cezalarından başlıcaları şunlardır:

Türkiye’de yabancı plakalı araçlara düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları bilgisayar veri tabanına veri girişi yapıldığı an itibariyle elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilmekte ve Gelir İdaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresindeki “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranından yabancı araç plakasıyla sorgulama yapılarak ceza bilgileri (araç ile ülkemize giriş yapan ad soyad/unvan, pasaport no, ceza tarihi, tutanak seri sıra numarası, tutacak düzenleyen birim, ceza düzenleyen il/ilçe ve ceza tutarı) görüntülenmekte ve ödeme yapılabilmektedir.

‘’Yabancı Plakalı Araçlara Verilen Trafik İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmelik’’ gereği, trafik cezaları 2 yıl süreyle sorgulanabilmektedir.

Gelir idaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresindeki “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranından yabancı araç plakası ile sorgulama yapılarak ceza bilgileri (araç ile ülkemize giriş yapan ad soyad/unvan, pasaport no, ceza tarihi, tutanak seri sıra numarası, tutanak düzenleyen birim, ceza düzenleyen il/ilçe ve ceza tutarı) detay bilgileri görüntülenmektedir.

Gelir idaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresindeki “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranından yabancı araç plakası ile sorgulama yapılacak trafik cezalarının ödenmesi mümkündür.

Türkiye’de yabancı plakalı araçların sürücülerine ve tescil plakalarına düzenlenen ceza tutanakları, anında elektronik ortama ve kesinleşme şartı aranmaksızın Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden Ticaret Bakanlığına aktarılmakta, ülkeyi terk etmek üzere sınır kapılarına gelen yabancı plakalı araçların, gümrük görevlilerince yapılan sorgulamasında, sistemde tahsil edilmemiş trafik idari para cezası görülmesi halinde trafik idari para cezası ödenmeden ülkeyi terk etmesine Ticaret Bakanlığınca izin verilmemektedir. Bu nedenle, ülkemizde düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağı/tutanakları yurt dışında tebliğ edilmemektedir.

Türkiye’de düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağı/tutanakları için yurt dışında dış temsilciliklerimiz üzerinden yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

Yanlış veya haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itirazın, cezayı içeren belgenin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilde bulunan Sulh Ceza Hâkimliği’ne yapılması gerekmektedir.

Trafikten çekilen araçların e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) ve Emniyet Genel Müdürlüğü trafik sorguları kısmından (www.egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx) hangi otoparka çekildiği öğrenilebilmektedir.

Trafikte tehlikeli bir durumla karşılaşılması halinde, şikâyetin en yakın trafik polisine veya telefonla 155 numaralı polis imdat hattına yapılması gerekmektedir.

Yabancı plakalı araçlar, ücretli otoyol ve köprülerin girişlerinde bulunan ücret toplama istasyonlarından OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) veya HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile geçebilmektedir.

OGS ve HGS, abonelik esasına göre işletilen, otoyol ve köprülerde aracı durdurmadan geçiş yapmayı sağlayan sistemlerdir. Geçiş ücreti OGS/HGS çıkış gişesinden
aracın geçişi sırasında, aracın içine önceden takılmış veya yapıştırılmış OGS/HGS etiketi ile gişe arasında veri alışverişi yapılması sonucu etiketin bağlı olduğu PTT veya banka hesabından otomatik olarak tahsil edilmektedir.

OGS ile ilgili sorunlarda; Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 0850 460 60 60 çağrı merkezi numarası aranarak veya ogs@kgm.gov.tr adresine e-posta göndererek ya da OGS ile ilgili ayrıntılı bilgi ve sorgulama için www.kgm.gov.tr adresini ziyaret edilerek bilgi alınabilmektedir. HGS ile ilgili sorunlarda; Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 0850 460 60 60 Çağrı Merkezi numarası aranarak veya hgs@kgm.gov.tr adresine e-posta göndererek ya da PTT Genel Müdürlüğü’nün hgs@ptt.gov.tr adresine e-posta göndererek ya da 444 17 88 numaralı PTT Çağrı Merkezine, bir PTT şubesine başvurularak bilgi alınabilmektedir.
HGS ile ilgili ayrıntılı bilgi ve sorgulama için ise www.kgm.gov.tr ve http://hgsmusteri.ptt.gov.tr web adresleri ziyaret edilebilmektedir.

Evet, yabancı plakalı araçlar OGS etiketi kullanabilmektedir.

OGS etiketi anlaşmalı bankalardan temin edilebilmektedir. Anlaşmalı bankalar için 0850 460 60 60 nolu çağrı merkezinden bilgi alınabilmektedir.

Hayır, OGS etiketinin sadece kayıtlı olduğu araçta kullanılması gerekmektedir.

OGS şeritlerinden geçiş sırasında araçta birden fazla elektronik etiket var ise bu durum cezalı geçiş kategorisinde değerlendirilen uygulamalara neden olabildiği gibi, herhangi birinden veya hepsinden ayrı ayrı geçiş ücreti tahsil edilebilmektedir. Ayrıca arızalı cihaz dahi olsa aracın torpido gözü dahil olmak üzere araçta birden fazla cihaz bulundurulmamalıdır.

Yurt dışından Türkiye’deki banka hesabına EFT yapılabilmektedir. Bunun için Türkiye’deki bir bankada döviz hesabı olması beklenmektedir. Türkiye’deki döviz hesabına gelen döviz tutarı, TL’ ye çevrilmeli ve OGS’nin bağlı bulunduğu hesaba aktarılmalıdır.

Abone olunan bankadan OGS etiketinin yeni plakaya tanımlanmasının yapılması gerekmektedir. Bu yapılmadan OGS etiketinin yeni araçta kullanılmaması gerekmektedir.

Abone olunan banka şubesine hesabın iptali için dilekçe verilmesi gerekmektedir.

OGS geçişleri abonesi olunan bankanın interaktif uygulamalarından veya e-Devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

OGS’den normal geçiş sırasında, girişte trafik ışığı yeşil yanmakta ve OGS cihazından bir sinyal alınmaktadır. Çıkışta ise ücret göstergesinde aracın sınıfı ve o geçişe ait ücret belirtilmektedir. Normal bir geçiş yapılması durumunda araç için yazı ile “GÜLE GÜLE” mesajı verilmektedir. Sönük durumda bulunan trafik ışığı, kısa bir süre için yeşil renge dönmekte ve OGS cihazından bir sinyal alınmaktadır. 2 adet ‘bip’ sesi duyulduğunda OGS hesabının bakiyesinin düşük olduğu, 4 adet bip sesi duyulduğunda ise OGS hesabının bakiyesinin yetersiz ve banka tarafından kara listeye eklenmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Ücret göstergesinde aracın sınıfı ve o geçişe ait cezalı ücret belirtilmektedir. Normal bir geçiş yapılmaması durumunda araç için yazı ile “CEZALI GEÇİŞ, KAÇIŞ” mesajı verilmektedir. Gişeden siren sesi ile sürücü uyarılmakta ve trafik ışığı sarı yanmaktadır. OGS gişelerinden geçiş esnasında OGS cihazından herhangi bir ‘bip’ sesi gelmemesi durumunda 0850 460 60 60 nolu OGS Çağrı Merkezi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Öncelikli olarak abone olunan sistemin geçiş şeridinden geçmek esastır. Ancak böyle bir durumda sistem çapraz sorgulama ile plaka bilgisinden OGS hesabına ulaşarak geçiş ücretini tahsil etmektedir.

www.kgm.gov.tr internet adresinin ana sayfasında bulunan ‘’Karayolu İhlalli Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden kaçak geçişler seçilerek sanal POS vasıtasıyla kredi kartı ile ödenebilmektedir. Yabancı plakalı araçların gümrük kapılarında çıkış esnasında varsa bu cezalı geçişler tahsil edilmektedir.

www.kgm.gov.tr internet adresinin ana sayfasında bulunan ‘’Otoyollar’’ sekmesinin altından öğrenilebilmektedir.

Yabancılar, mavi kart sahibi kişiler ve Türk vatandaşları HGS etiketini, gümrüklerdeki PTT şube ve acentelerinden ve gümrük yakınındaki HGS satış ve dolumu yapan
benzinliklerden temin edebilmektedirler. Türkiye içinde ise PTT’lerden ve anlaşmalı bankalardan HGS etiketi alınabilmektedir.

HGS hesaplarında bakiye yetersizliği oluşmaması için, hesabın mutlaka bir kredi kartına veya banka hesabına yeterli miktarda talimat verilerek tanımlanması gerekmektedir.

HGS ürünü bankadan alındı ise banka hesabına veya kredi kartına talimat vermek suretiyle bakiye yükleme yapılabilmektedir. HGS ürünü PTT’den alındı ise tüm PTT
iş yerlerinden ve anlaşmalı petrol istasyonlarından, PTT ATM’lerinden nakit bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Türkiye’de verilmiş banka kredi
kartları veya HGS ürün sahibine ait posta çeki hesabına otomatik ödeme talimatı bağlamak suretiyle bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirilebilmektedir.

İhlalli geçiş durumunda, geçiş yapılan plaka üzerine 15 gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS/HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiye yüklenmesi halinde cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. İhlalli geçiş sonrası 15 günlük ödeme süresi yabancı plakalı araçlar için de uygulanmaktadır.

Gümrük kapılarında yabancı plakalı araçlara dair otomatik sorgulama yapılarak borç bulunması durumunda, yabancı plakalı aracın ülkeden çıkışına izin verilmesi için cezalı geçiş ücretinin tahsilatı yapılmaktadır.

İhlalli geçişlerde ödeme araç sahibi ya da başka bir kişi tarafından da yapılabilmektedir.

Öncelikli olarak abone olunan sistemin geçiş şeridinden geçmek esastır. Ancak böyle bir durumda sistem çapraz sorgulama ile plaka bilgisinden HGS hesabına ulaşılarak geçiş ücretini tahsil etmektedir.

HGS abonelerin gişe alanlarında HGS levhası bulunan ve ışığı yeşil yanan şeritleri kullanması gerekmektedir.

HGS müşteri hizmetleri sayfası http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden takip edilebilmektedir. Ayrıca bankalardan abone olunması durumunda bankaların internet bankacılığı uygulamalarından da takip edilebilmektedir.

HGS ürün sahibi, PTT’den almış olduğu HGS etiketleri için PTT şubelerinden, bankalardan almış olduğu HGS etiketleri için banka şubelerinden iptal işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Kart tipi HGS etiketleri için plaka güncelleme işlemi yaptırılabilmektedir. Ancak cama yapıştırılan HGS etiketlerinin araç satışından sonra camdan sökülerek iptal ettirilmesi ve yeni araç için yeni bir HGS etiketi alınması gerekmektedir.

Mevcut etiket iptal ettirilerek yeni etiket alınmalıdır.

HGS’de ürün arızaları sistem üzerinden kontrol edilmekte ve arızalı olduğu tespit edilen ürünler için ürün sahibine ücretsiz ürün değişimi için SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollarda sadece OGS/HGS ile ödeme yapılabilmektedir. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan otoyollarda ise nakit/ kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

HGS müşteri hizmetleri sayfası http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir. Ayrıca bankadan alınan ürünler için banka kanallarından da öğrenilebilmektedir.

PTT’den alınan HGS ürünlerine yurt dışındaki banka hesabına otomatik ödeme talimatı verilememektedir.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.