HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Uluslararası İlahiyat Programı

Din hizmetleri müşavirlik ve ataşeliklerinden, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünden, 009031229575 63/69 numaralı telefonlardan ya da disiliskiler@diyanet.gov.tr veya yurtdisiegitim@diyanet.gov.tr34 adreslerine gönderilecek e-postayla ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir.

Uluslararası İlahiyat Programından mezun olanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt dışı teşkilatında “yurt dışı sözleşmeli din görevlisi” olarak görev alabilmektedir. Mezunlar gerekli şartları taşımaları halinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde eğitimlerine devam etme imkânına sahiptirler. Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında öğrenim görüp Türk vatandaşlığı olanlardan, ilahiyat fakültesinde formasyon derslerini alan her öğrenci, mezun olduktan sonra, gerekli sınavları vermesi halinde öğretmenlik yapabilmektedir. Gerekli şartları taşıyan mezunların, öğretmenlik tercihinin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam, vaiz, kuran kursu öğreticisi ve memur olarak atanmaları da mümkündür.

1) Eğitim Yardımları
a) Burs (aylık maddi destek)
b) İaşe (yemek)
c) Konaklama
2) Temel eğitim giderleri (üniversite öğrenim harcı)
3) Sosyo-kültürel etkinlikler
4) Seminerler, kültürel ve mesleki atölye çalışmaları, takviye dersler.

Uluslararası İlahiyat Programı üniversite kayıt süreci şu aşamalardan oluşmaktadır:
• Adaylar, kayıt işlemlerini belirlenen tarihlerde il eğitim koordinatörlükleri nezaretinde, şahsen gerçekleştirmektedir. Kayıt için üniversitelerce istenen belgelerin geçerli, tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.
• Programa kesin kayıt yaptıran öğrencilerden 1.000 avro tutarında teminat bedeli alınmaktadır. Kayıt yaptıran öğrenciler yurtlara yerleştirilmekte ve bursluluk haklarından yararlanmaya başlamaktadır.

Hayır, T.C. Milli Eğitim Bakanlığınca verilen lise diplomasına sahip olanlar ve açık öğretim lisesi mezunu olanlar Uluslararası İlahiyat Programı’na başvuramazlar.

• Avrupa ülkelerinden birinde lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisi olmak (diplomanın Türkiye’deki lise diplomasına denk olması gerekir).
• Bulunduğu ülkenin vatandaşlığına sahip olmak veya çifte vatandaş olmak.
• 25 yaşından küçük olmak.
• Bekar olmak.

Cami Hizmetleri: Yetişkinlere yönelik olarak namaz vakitlerinde, başta Kur’an-ı Kerim’i okuma olmak üzere, ilmihal, hadis ve tefsir dersleri verilmektedir. Gençlere yönelik etkinlikler düzenlenmektedir. Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde çocuklara din eğitimi ve her yaş grubuna yönelik Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma kursları verilmektedir.
Hac ve Umre Hizmetleri: Yurt dışındaki vatandaşlarımız ve mavi kart sahipleri için hac ve umre kayıtları yapılarak hac organizasyonları düzenlenmektedir. Vekâlet Yoluyla Kurban Organizasyonu: Türkiye Diyanet Vakfı kurban organizasyonu kapsamında, kesim için verilen vekâletlerle ilgili iş ve işlemler, yurt dışı temsilcilikleri tarafından yürütülmektedir.
Sosyal ve Kültürel Etkinlikler: Yurt dışında bulunan derneklerin katkı ve katılımlarıyla özel dini ve milli bayramlar, günler ve haftalarda çeşitli etkinlikler, konferanslar düzenlenmektedir. Mübarek gün ve geceler camilerde kutlanmaktadır. Hastane ve hapishanelerdeki vatandaşlarımız ziyaret edilmektedir. Hapishanelerdeki vatandaşlarımıza yönelik ilgili ülke ile iş birliği içinde dini bilgiler ve vaaz programları düzenlenmektedir.
Ramazan Ayı Etkinlikleri: Ramazan ayı münasebetiyle talep eden derneklere din
görevlisi ve aşçı gönderilmektedir. İhtida İşlemleri: Diğer din mensuplarından İslam dinini seçenler için ihtida merasimleri ve kayıt işlemleri din hizmetleri müşavirlik/ataşelik/koordinatörlükleri tarafından gerçekleştirilmektedir.
Program ve Toplantılar: Uluslararası İlahiyat Programı, değerler eğitimi ve erdemli
gençlik programları, aile ve eğitim seminerleri, uluslararası toplantılar ve benzeri
etkinlikler organize edilmektedir. Söz konusu faaliyetlere dair ayrıntılı bilgiye, yurt dışında bulunulan bölgedeki Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanan din görevlileri, din hizmetleri müşavirlikleri, din hizmetleri ataşelikleri ve din hizmetleri koordinatörlüklerinden veya Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünden +90 312 295 75 63/69 numaralı telefondan veya disiliskiler@diyanet.gov.tr e-posta adresinden ulaşılabilmektedir.

Yurt dışında vefat eden Türk vatandaşı ve mavi kart sahiplerinin cenaze işlemlerine dair, din hizmetleri ve cenaze nakil işlemleri için yakınları, bulunulan bölgedeki Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanan din görevlilerine, din hizmetleri müşavirlikleri, din hizmetleri ataşelikleri ve din hizmetleri koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilmektedir.

Yurt dışında hastane veya hapishanedeki kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen din görevlisi tarafından ziyaret edilebilmektedir. Talep edenler, bulundukları bölgedeki din görevlileri, din hizmetleri müşavirlikleri, din hizmetleri ataşelikleri ve din hizmetleri koordinatörlüklerine başvuruda bulunabilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen bu program, yurt dışında lise öğrenimini tamamlayan öğrencilerin, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde lisans düzeyinde dini yükseköğrenim görmelerini amaçlamaktadır. 5 yıl olarak öngörülen (hazırlık sınıfı + 8 yarıyıl) program kapsamında, öğrencilerin beslenme, konaklama ve bir kısım eğitim giderleri karşılanmaktadır.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.