HIZLI ERİŞİM
EN

NE ARAMIŞTINIZ ?

NSU Davasında Baş Sanık Zschape Yazılı İfade verdi

Almanya'da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU terör örgütü davasında baş sanık Zschaepe, yazılı ifadesinde, NSU üyesi olduğu ve cinayetlerin işlenmesine katıldığına dair suçlamaları reddetti.

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde görülen 249. duruşmasında, baş sanık Beate Zschaepe’nin 53 sayfalık ifadesini avukatı Mathias Grasel okudu.

Zschaepe, 2000-2007 yılları arasında işlenen cinayetlerin ve bombalı saldırılarının hazırlık aşamasında ve uygulanmasına yer almadığını, suçların işleneceğine ilişkin önceden bilgisinin de olmadığını savundu. Ancak cinayetleri ve bombalı saldırıları gerçekleştiren Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un çeşitli vesilelerle kendisine bunları anlattığını belirten Zschaepe, bu suçların işlendiğini öğrendiğinde “dili tutulduğunu" ve “şaşkınlık içinde kaldığını” iddia etti.

Köln’de 2004 yılında gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ilgili olarak da Zschaepe, arkadaşlarının bir banka soygunu yapmaya gittiğini sandığını ancak döndüklerinde Türklere karşı bir bombalı saldırı gerçekleştirdiklerini anlattıklarını kaydetti. Bunu “Türk toplumu arasında korku yaymak için yaptıklarını” ifade ettiklerini aktaran Zschaepe, bundan sonra Munslos ve Böhnhardt’a güvenmemeye başladığını ancak onlardan ayrılamadığını dile getirdi.

Zschaepe, iddianamedeki suçlamalara da değinerek, “İddia makamının benim NSU adlı bir terör örgütü üyesi olduğumla ilgili suçlamayı reddediyorum” ifadesini kullandı.

“10 cinayeti ve iki bombalı saldırıyı engelleyemediğim için kendimi ahlaki olarak suçlu buluyorum” görüşünü aktaran Zschaepe, tüm kurbanlardan ve yakınlarından özür dilediğini ifade etti.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.