HIZLI ERİŞİM
EN

NE ARAMIŞTINIZ ?

Prof.Dr Aziz Sancar Kimya Dalında Nobel Ödülüne Layık Görüldü

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen Nobel ödülleri açıklandı. Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen üç kişi arasında Türk bilim adamı Prof. Aziz Sancar da yer aldı.

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar, geçtiğimiz yıl kanser tedavisinde “ritmik saat'' buluşuna imza atmıştı. Sancar, bu buluşundan dolayı ödüle layık görüldü.

Nobel Medya Merkezi’nden Adam Smith’in sorularını yanıtlayan Sancar, Smith’in, Türkiye’de de büyük kutlamalar olacağını belirtmesi üzerine, “Evet sanırım olacak. ‘Nobel ödülünü ne zaman alacaksın’ diye yıllardır sorup duruyorlardı. Ülkem adına da gurur duyuyorum” ifadesini kullandı.

Ailesine, ana vatanı Türkiye’ye ve çalışmalarını sürdürdüğü ABD’ye müteşekkir olduğunu kaydeden Sancar, Türkiye’de aldığı tıp eğitiminin bu başarısında önemli rol oynadığını ifade etti.

Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar tarafından kurulan Aziz & Gwen Sancar Vakfı vesilesiyle Türkiye’den gelen genç bilim insanlarına destek olan Sancar ailesi, Türk-Amerikan Toplumuna yapmış olduğu katkılardan dolayı da takdir toplamaktadır. Vakıf bünyesinde hizmet veren Carolina Türk Evi adında bir merkez de bulunmaktadır.

Tarihi başarısıyla Türk-Amerikan Toplumunun genç bireylerine örnek olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.