HIZLI ERİŞİM
EN

NE ARAMIŞTINIZ ?

Evliya Çelebi Kültür Gezileri

EVLİYA ÇELEBİ KÜLTÜR GEZİLERİ PROGRAMI 2022

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sadece memleketlerini değil Türkiye’nin tarihi ve kültürel yönden zengin şehirlerini de ziyaret etmeleri, anavatanları ile aidiyet ilişkisi kurmaları açısından önemlidir. Evliya Çelebi Kültür Gezileri Programı kapsamında, Başkanlığımız tarafından desteklenen her bir projede vatandaşlarımız Türkiye’nin kültürel ve tarihi değerlerini keşfetme imkânı bulacaktır. Böylece katılımcılarımız hayatının 50 yılını dünyanın birçok farklı bölgesine seyahat ederek geçiren Türk Gezgin Evliya Çelebi (1611-1682) gibi, bir yandan gezip gördükleri yerleri tanıyacaklar bir yandan da kültürel birikimlerini artıracaklardır.

Evliya Çelebi Kültür Gezileri Programı çerçevesinde desteklenen projelere katılan vatandaşlarımız, öz kültür ve tarihlerini yakından tanıyacaklar ve bu tanışıklığı sıkı bir gönül bağına dönüştüreceklerdir. Böylelikle yaşadıkları ülkenin kültürel değerlerinin farkında olacak ve kendi tarihsel ve kültürel zenginliğinin bilgisiyle donanmış hale gelecektir.

Bu çerçevede, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurt dışındaki vatandaşlarımızın Türkiye’nin tarihi, kültürü ve coğrafyası ile buluşmasını desteklemek amacıyla Evliya Çelebi Kültür Gezileri Programı’nı ilan etmektedir.

 1. Program Modülleri

Evliya Çelebi Kültür Gezileri programı ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye ile sosyal ve ekonomik bağlarının güçlendirilmesi ve vatandaşlarımıza tarihi  – kültürel değerlerimizin tanıtılması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda belirlenen modüller şunlardır:

1.1 Anavatanımızla Tanışalım Modülü (10-15 Yaş Grubu)

Yurt dışında yerleşik çocuklarımıza yönelik bir modüldür. Bu modül çerçevesinde gerçekleşecek olan kültür gezilerinde, 10 – 15 yaş arasında olan çocukların ebeveynleriyle birlikte katılarak anavatanlarını tanımaları ve kendi tarihlerini, kültürlerini ve coğrafyalarını yerinde öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

1.2 Gençlik Köprüleri Modülü (16-29 Yaş Grubu)

Yurt dışında yerleşik gençlerimize yönelik bir modüldür. 16 – 29 yaş grubunu kapsayan bu modülde, gençlerimizin kendi manevi değerlerini yerinde öğrenmeleri ve anavatanları ile gönül bağlarını geliştirerek aidiyet oluşturmaları hedeflenmektedir. (Gurup içi yaş aralığının en fazla 4 olması beklenmektedir. 16-20, 18-22, 21-25, 23-27, 25-29 vb.)

1.3 Girişimcilik Modülü

Yurt dışında yerleşik iş insanlarına, meslek gruplarına ve akademisyenlere yönelik bir modüldür. Bu modül çerçevesinde, katılımcılarımıza çalışma alanlarında iş ağlarını genişletme fırsatı sunmak ve yeni ufuklar kazandırmak için bölgesel kalkınma ajansları, ilgili kurum ve kuruluşlar ile şirketlere ziyaretlerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Vatandaşlarımızın bir taraftan çalışma sahasında yeni fikirler ve tecrübeler kazanırken diğer taraftan anavatan ile bağlarının güçlenmesi hedeflenmektedir. Bu modül kapsamında yapılacak faaliyetler şu şekildedir:

 • Girişimcilik Rotası doğrultusunda, bölgesel kalkınma ajansları, ilgili kurum ve kuruluşlar, şirketler, üniversiteler ve araştırma merkezi ziyaretleri
 • Çalışma alanlarına yönelik eğitim ve toplantılar
 • Tarihi ve kültürel mekânlara yönelik ziyaretler
 1. Program İçeriği

Program kapsamında sunulacak projelerde aşağıda belirtilen etkinliklerin yer alması beklenmektedir:

 • Tarihi ve kültürel mekânlara yönelik ziyaretler
 • Tarih, kültür, sanat, edebiyat ve medeniyet temalı etkinlik, seminer ve atölye çalışmaları
 • Bölgesel kalkınma ajansları, ilgili kurum ve kuruluşlar, KOSGEB İl Müdürlükleri, şirket ziyaretleri (Girişimcilik Modülü için)
 • Üniversite ve araştırma merkezi ziyaretleri (Girişimcilik Modülü için)

 

 1. Programa Hangi Ülkelerden Başvuru Alınmaktadır?

Programa; ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç’ten başvuru yapılabilir.

 1. Kimler Başvurabilir?

Bu program kapsamında; ilgili alanlarda çalışmalar yapmak kaydıyla, kâr amacı gütmeyen özel hukuk ve kamu tüzel kişilerinden;

 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Meslek Kuruluşları başvuru yapabilirler.

Teklif edilen projelerin yürütülebilmesini teminen başvuru sahibi kuruluşun, idari, mali ve insan kaynakları kapasitesinin teklif edilen projenin hacmi ile uyumlu olması gerekmektedir. İlgili alanlarda geçmişte yürütülen proje ve faaliyetlerin bulunması, değerlendirme aşamasında başvuru sahibine avantaj sağlayacaktır.

 1. Program Rotaları Nelerdir?

Program için beş rota oluşturulmuştur. Başvuru sahiplerinin söz konusu beş rotadan birini tercih etmesi beklenmektedir. Girişimcilik Modülünü seçen başvuru sahiplerinin Girişimcilik Rotası’nı seçmesi gerekmektedir.

Rota 1: İstanbul – Bursa – Çanakkale – Edirne

Rota 2: İstanbul – Ankara – Konya – Nevşehir

Rota 3: Ordu – Giresun – Trabzon – Rize

Rota 4: Şanlıurfa – Mardin – Gaziantep – Hatay

Girişimcilik Rotası: Başvuru sahiplerince belirlenecek olup bölgesel kalkınma ajansları, kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, araştırma merkezleri, şirketler ve/veya KOSGEB İl Müdürlüğü ziyaretleri faaliyet takviminde yer almalıdır. Girişimcilik Modülünü seçen başvuru sahiplerinin bu rotayı seçmesi gerekmektedir.

 1. Başkanlık Tarafından Destek Sağlanacak Bütçe Kalemi

Ülke

Başkanlık Tarafından Sağlanacak Kişi Başı Azami Uçak Bileti Destek Tutarı

Proje Yürütücüsü

Rehber (Günlük)

ABD

500 USD

100 USD

40 USD

Almanya

200 EUR

100 EUR

40 EUR

Avustralya

 700 AUD

150 AUD

60 AUD

Avusturya

 200 EUR

100 EUR

40 EUR

Belçika

200 EUR

100 EUR

40 EUR

Birleşik Krallık

150 GDP

85 GDP

35 GDP

Danimarka

1500 DKK

725 DKK

300 DKK

Fransa

 200 EUR

100 EUR

40 EUR

Finlandiya

200 EUR

100 EUR

40 EUR

Hollanda

200 EUR

100 EUR

40 EUR

İsveç

2000 SEK

1000 SEK

400 SEK

İsviçre

200 CHF

100 CHF

40 CHF

İtalya

 200 EUR

100 EUR

40 EUR

Kanada

600 CAD

125 CAD

50 CAD

Norveç

2000 NOK

1000 NOK

400 NOK

 

! Girişimcilik Modülü kapsamında desteklenecek projeler için Başkanlığımızın belirlediği bütçe kalemlerinin %50’si karşılanacaktır.

 

7. Nasıl Başvurabilirim?

https://proje.ytb.gov.tr/  internet adresinden kuruluş bilgileri ile sisteme üye olunmalı ve program başvurusu yapılmalıdır.

8. Başvuru Tarihleri Nedir?

Başvurular 1 Temmuz – 30 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacaktır.

9. Proje Uygulama Tarihleri Nelerdir?

Kabul edilen projeler 15 Eylül 2022 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmelidir.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.