HIZLI ERİŞİM
EN

NE ARAMIŞTINIZ ?

Türkiye'deki Seçimlere Katılım

Diasporaların kendi anavatanlarındaki seçimler için oy kullanmaları 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bilinen ilk yurtdışı oy, 1862’de Wisconsin eyaletinde yapılan seçimler sırasında Amerikan İç Savaşı nedeniyle cephede bulunan askerler tarafından kullanılmıştır. Avustralya 1902; Birleşik Krallık 1918, Norveç 1921, ABD 1942 ve Kanada 1994’de yurtdışında oy kullanmayı yasal hale getiren ilk ülkelerdir.

Günümüzde, yurtdışından oy kullanmayı yasalarla düzenleyen 120’den fazla ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin büyük kısmında yurtdışında oy kullanma; sandık kurma, posta ya da e-mail yoluyla hayata geçirilmiştir. Türkiye’de ise yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız tarihte ilk kez 2014 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarını kullanmıştır.

Gümrük kapılarında oy kullanmanın hem masraflı hem de uzun yol şartları nedeniyle zahmetli bir iş olması dolayısıyla yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın seçimlere katılım oranları şimdiye kadar oldukça düşük seyretmiştir. 2012’de yapılan düzenlemeyle yurtdışında oy kullanma imkânı hayata geçirilmiştir. 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanan yurtdışı seçmen sayısı 530 bin iken, 7 Haziran 2015 Seçimlerinde 1 Milyon 56 bin, 1 Kasım 2015 Seçimlerinde 1 Milyon 300 bin, 16 Nisan 2017 Referandumunda 1 Milyon 400 bin, 24 Haziran 2018  Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde 1 Milyon 525 bin kişiye ulaşmıştır. Bu veriler, yurtdışı seçmenlere yerinde oy kullanma hakkının verilmesiyle birlikte siyasal katılımın her geçen yıl daha da yükseldiğini ortaya koymaktadır.

Seçimlerdeki yüksek katılım vatandaşlarımızın anavatana olana aidiyetlerini ve ilgilerini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, yurtdışı seçmenlerin bulundukları ülkelerde oy kullanabilmesi vatandaşlarımızın Türkiye siyasetine yön verebilmesine, beklenti ve taleplerinin gündeme gelmesine de imkân sağlamaktadır.

 

 Yurtdışında Oy Kullanma

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanabilmeleri için öncelikle “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, Milletvekili Seçimleri ve Halkoylamaları öncesinde, belirlediği seçim takvimine göre seçmen listelerini ilan etmektedir.

Yurtdışındaki vatandaşlarımız, YSK tarafından belirlenen ve ilan edilen tarih aralığında internet sitesi (www.ysk.gov.tr)  üzerinden  “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” kısmından yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olunmadığını sorgulayabilmektedir. Eğer yurtdışında ikamet edilmesine rağmen kütüğe kayıtlı olunmaması halinde, yine YSK tarafından ilan edilen tarihler arasında ve belirlenen yöntemle nasıl kayıt olunabileceği bildirilmektedir.

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın, hangi ülkelerde, hangi tarihlerde, nerelerde ve hangi saat aralığında oylarını kullanabilecekleri, her seçim öncesinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenmekte ve ilan edilmektedir.

Seçimler öncesinde, Yüksek Seçim Kurulu (www.ysk.gov.tr), Dış Temsilciliklerimiz (www.mfa.gov.tr) ve Başkanlığımızın (secim.ytb.gov.tr) internet siteleri üzerinden yapılacak bilgilendirmelerin takip edilmesini önemle tavsiye etmekteyiz.

 

YTB’nin Bilgilendirme Çalışmaları

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk defa 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde oy kullanabilmiş olmaları nedeniyle, gerek vatandaşlarımızın yurtdışı seçmen kütüğüne kayıt olmaları, gerekse bulundukları ülkelerde ne zaman, nerede ve nasıl oylarını kullanabileceklerini ilişkin Başkanlığımızca çeşitli bilgilendirme çalışmaları yürütülmüştür.

Bu kapsamda aşağıda örnekleri yer alan bilgilendirici film, özel video, afiş, broşür ve info-grafikler hazırlanmış, özel programlar yaptırılmış ve yurtdışındaki vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır.

ÖNEMLİ UYARI: Aşağıda yer alan örnek materyaller arşiv niteliğinde olup yurtdışında oy kullanma süreçlerine ilişkin güncel bilgi ve durumlarla çelişebilir. En güncel bilgi ve materyallere www.ysk.gov.tr ve aktif olduğu zamanlarda secim.ytb.gov.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz.    

 

Afişler ve Görseller

 

Bilgilendirici Filmler

 

 

Özel Videolar

 

 

 

 

TV Programları

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.