HIZLI ERİŞİM

NE ARAMIŞTINIZ ?

Avrasya Gençlik Okulu

Kardeş Topluluklar

Avrasya Gençlik Okulu, Başkanlığımızca ilk olarak 2021 yılında başlatılacak olup Avrasya ülkelerinde çeşitli üniversiteler, enstitüler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde Türkçe olarak yürütülecek bir eğitim programıdır.

Amaç

Avrasya Gençlik Okulu, Avrasya ülkelerinde yaşayan kardeş topluluk mensubu üniversite öğrencilerinin, ülkelerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını teşkil etmelerini ve kendi ülkelerinin Türkiye ile ilişkilerinin her alanda geliştirilmesine katkı sunmalarını amaçlamakta; ilaveten bölge ülkelerindeki öğrencilerin kişisel, kültürel, mesleki ve entelektüel gelişimlerine katkı sunulmasını, ülkelerdeki benzer nitelikteki gençlerin bir araya gelerek toplumsal bir dinamizm oluşturmalarını ve ülkeler arasında bir hareketlilik ve iletişim zemininin tesis edilmesini hedeflemektedir.

İçerik

Program kapsamında, 3 ay boyunca ilgili ülkeler ve ülkemizden alanında yetkin akademisyen ve entelektüellerin katılımıyla; tarih, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi sosyal bilimler ile kültür, sanat ve kişisel gelişim alanlarında Türkçe seminer eğitim programları düzenlenecektir. Ayrıca kitap okuma, film izleme, konser dinletisi ve sergi gibi etkinliklerin yanı sıra yalnızca tam devamlılık gösteren ve başarılı katılımcıların dahil edileceği ülkemize yönelik bir kültürel gezi gerçekleştirilecektir.

Paydaşlar

  • Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
  • Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi
  • Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  • Taşkent Devlet Şarkşinaslık Enstitüsü

 

Başvuru Koşulları:

  • Kırgızistan, Kazakistan veya Özbekistan’da yükseköğretim alanında öğrenim görüyor olmak
  • 30 yaşın altında olmak
  • İyi derecede Türkçe bilmek

 

Takvim

Programın Mayıs 2021’de başlaması ve 12 hafta içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Türkiye gezisinin ise 2021 yılının yaz aylarında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Faydalanıcılar

Katılımlar her bir ülkeden 30’ar öğrenci olmak kaydıyla kısıtlı tutulacaktır.

Başvuru İçin

Başvuru linki için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

İrtibat adresi: avrasyagenclikokulu@ytb.gov.tr

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.