Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
baglar
Bosna’nın Gizli Mücevheri: Travnik

Buradaki insanlar gururlu insanlardır. Sanırım bu gururu Osmanlı döneminden miras aldılar. Malum, Travnik Osmanlı Devleti’ne yetmiş yedi vezir kazandırmış bir şehirdi. O yıllarda vezirlerin makamlarında gururla durdukları gibi tüm Travnik de bugün öyle gururla duruyor. devamını gör..

Bağlar
baglar
Nihayet

Yürüdükçe, her bir taşa kazınan memleket isimlerini gördüler ve sessizce okudular. O taşlarda Balkanlar’daki tüm kadim şehirlerin adının yazılı olduğuna şahit oldular. Üsküp, İşkodra, Prizren, Pireşova, Yenipazar, Mitroviçe, Kırcaali, Mostar, Kumanova… devamını gör..

Bağlar
baglar
Leylek

Duası kabul olmuştu; ama onun kalbi artık yürekleri sızlayan, çığlıklar içinde evlat acısı yaşayan, evlatlarını genç yaşta kaybeden, onları her gün özleyen kadınlarlaydı. devamını gör..

Bağlar
baglar
Adres Türkiye

Dedem işte, elinden gelse bağ bozumuna, tarlada çayını kırkmaya gidecek, hepsi bir kenara bastonuyla dünyayı çevirecek. Ama tek yapabildiği 81 ilin ismini bulmacasında çözmek. devamını gör..

Bağlar
baglar
"Because She is Turk!"

“Sen şimdi saf Bulgar mısın?” diyorlar. “Hayır, Türk’üm.” diye cevap veriyorum. “Ama nasıl olur… Bulgaristan’da yaşıyorsun.” diye devam ediyor kız. “Osmanlı zamanından kalmışız orda.” diyorum hem gururla hem de terk edilmiş bir kütüphanedeki kitapların hüznüyle. devamını gör..

Bağlar
baglar
Cihanın Meramı: Üsküp

Üsküp’ü Üsküp yapan başta ecdat yadigârı eserlerdir. Camidir, handır, hamamdır, çarşıdır, kaledir, tekkedir, mescittir, bedestendir, köprüdür, çeşmedir, saat kulesidir, türbedir... Dahası ezandır, mevlittir, kandildir, selamdır, şiirdir, şuurdur, muhabbettir... devamını gör..

Bağlar, Hafıza
baglar
Vardar Mavisi

Konuşma bittikten sonra Furkan, dedesinin emaneti olan caminin kalıntılarını, tekrar inşa edilmesine başlanacak Burmalı Camii’nin temellerine “Bismillah” diyerek attı. Ruhu rahatlamış, hatta kanatlanmıştı. devamını gör..

Bağlar
baglar
Telve Ekibi TRT Türk Ekranlarının Konuğu Oldu

10. sayısını geçtiğimiz günlerde okurla buluşturan diasporadaki Türk edebiyatının güçlü sesi Telve’nin yazarları, TRT Türk ekranlarındaki “Günaydın Hayat” programına konuk oldu. Telve’nin yayın kurulundan Ecem Tuba Hızarcı’nın ve Duygu Er’in katıldığı programda, derginin yayın serüveninden, yazar profilinden, diasporadaki Türk edebiyatı için nasıl bir öneme sahip olduğundan bahsedildi. devamını gör..

Bağlar
baglar
Bağlar’ın 4. Sayısı “Şehir” Dosyasıyla Çıktı!

Bağlar yazarları 4. sayıda hazırladıkları “Şehir” dosyasında; “Şehir nedir?”, “Bir şehri şehir yapan maddi ve manevi özellikler nelerdir?”, “Bir millet bir şehre rengini nasıl verir?”, “Balkan şehri deyince aklımıza nasıl bir resim geliyor ve o resimde neler görüyoruz?” sorularını hem okurlarına yöneltti ve hem de bu soruların cevaplarını dosya için hazırladıkları metinlerle, müstakil öykü ve şiirlerle verdi. devamını gör..

Bağlar
baglar
Telaşlı Teller

Işıklar açılmış müzik susmuştu. Herkes ayaktaydı. Derin bir nefes aldım ve ayağa kalkıp alkışlara eşlik ettim. O an sahnenin solunda siyah elbiseli kırmızı rujlu opera sanatçısını fark ettim. Ne ara gelmişti bu kadın?! devamını gör..

Bağlar
Video

Bağlar

; ;