HIZLI ERİŞİM
EN

NE ARAMIŞTINIZ ?

Yurt Dışında Yaşayan Gençlerimiz YTB’nin Desteğiyle Teknofest’te Yerini Alıyor

TEKNOFEST NEDİR?

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

İlki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir. İlk yılında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4333 takım, 20 bin genç başvuru yapmıştır. 2019 yılında 19 farklı kategoride teknoloji yarışması düzenlenen yarışmalara 81 il ve 122 ülkeden 17.373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurmuştur. 2020 yılında ise Gaziantep’in ev sahipliğinde 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuştur.

TEKNOFEST’TE SİZLERİ NELER BEKLİYOR?

Ortaokuldan yüksek öğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığına hitap eden ve yarışmacıların teknolojik ürünler tasarlayıp geliştirecekleri teknoloji yarışmaları,

Her yaş gurubundan izleyiciye hitap eden havacılık gösterileri,

Çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler,

Teknoloji girişimleri ve yatırımcılarının biraraya geleceği uluslararası girişim fuarı,

Teknoloji gündemine ilişkin seminerler,

Teknoloji yarışmalarına katılan ekiplerin takım tanıtım standları,

Teknoloji firmalarının marka tanıtım standları.

NE ZAMAN? NEREDE?

21-26 Eylül 2021 tarihinde, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilhamla, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna emin adımlarla devam etmektedir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olmak,

2. Yurt dışında havacılık, uzay veya mühendislik bilimleri alanında uzmanlığı olmak, mezuniyeti olmak, öğrenim görmek (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) veya ilgi ve meşguliyeti olduğunu belgelemek,

3. Ortaöğretimini yurtdışında tamamlamış olmak,

4. 31.08.2003 tarihinden önce ve 01.01.1991 tarihinden sonra doğmuş olmak,

5. ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada veya Norveç ülkelerinden bir tanesinden başvuruyor olmak,

6. İlgili ülkenin ve Türkiye’nin seyahat bağlamında Kovid-19 salgını ile alakalı gerekliliklerini karşılıyor olmak,

KATILIMCILARA SAĞLANACAK İMKÂNLAR NELERDİR?

Başvurular kapsamında yapılacak değerlendirme sonucunda programa katılmaya hak kazanan katılımcıların festival süresince İstanbul’da konaklamaları ve festival alanına ulaşımları YTB tarafından sağlanacaktır. Ayrıca katılımcıların yaşadıkları ülkelerden İstanbul’a gidiş-dönüş uçak biletlerine 100 Euro’ya kadar destek verilecektir.

NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Başvurular 8-15 Eylül 2021 tarihleri arasında https://basvuru.ytb.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ayrıntılı bilgi için teknofest@ytb.gov.tr adresine e-posta göndererek müracaatta bulunulabilmektedir.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.