4. Uluslararası Genç Yazarlar Kurultayı'ndan Yeni Kalemler

Cuma, Temmuz 22, 2022

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın destekleriyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 3-5 Haziran 2022 tarihleri arasında Yalova’da 4. Uluslararası Genç Yazarlar Kurultayı düzenlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın katkıları ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Yalova Çınarcık’ta “Edebiyat ve Gençlik” temasıyla düzenlenen 4. Uluslararası Genç Yazarlar Kurultayı, pek çok deneyimli yazar ve akademisyenle büyük çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere 13 ülkeden 45 genç yazarı bir araya getirdi. 
 
Kurultayda kendi yazarlık yolculuklarından hareketle genç yazarlarla bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunan usta kalemler, genç yazarların edebiyata ve yazarlığa dair sorularına yol gösterici cevaplar verdi. 

"Birbirinizle Tanışın, Kaynaşın" 

Açılış konuşmalarıyla başlayan kurultayda Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı adına kürsüye çıkan YTB Kurumsal Yayınlar Koordinatörü Ali Işık; başkanlığımızın yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi. YTB’nin yurt dışında Türkçe yazan gençlerin yanında olmaya devam ettiğini söyleyen Işık, bu amaçla Yazarlık Akademisini hayata geçirdiklerini vurguladı.
Deneyimli yazarlarla buluşmanın, tanışmanın ve tecrübelerinden faydalanmalarını önemli olduğunu belirten Işık, yazar olarak da “Aranızda 13 farklı ülkeden gelen genç yazar ve yazar adayı arkadaşlarınız var. Birbirinizle tanışın, kaynaşın, ilgi duyduğunuz edebi metinler konusunda bilgi alış verişi yapın.” tavsiyesinde bulundu.
"Okuduğunuz Sayfa Sayısı Yazdıklarınızdan Fazla Olsun" 

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

“Edebiyat tarihimizde birçok kitap yayımlandı fakat bugünlere çok azı kaldı, şimdi yazarları bile hatırlanmıyor. Kalıcı kitap yazmak, eserler vermek için önce çok iyi bir okur olunması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Okumak farklı dünyaların kapılarını aralamanızı, olaylara bambaşka bir perspektif ile bakmanızı sağlar.


İlgili Haberler

duyurular
Duyurular

YTB Alan Uzmanı Alımı Sınav Sonuçları

Cuma, 01 Mart 2024

duyurular
Duyurular,Kardeş Topluluklar

Başkanlığımızca 2021 ve 2022 yıllarında Afrika’nın genelinde ve Türkiye – Afrika ilişkileri özelinde yaşanan ve ön plana çıka

Cuma, 01 Mart 2024

uluslararasi-ogrenciler
Uluslararası Öğrenciler

YTB, öğrenim görmek için tercihini Türkiye’den yana kullanan uluslararası öğrencileri Ankara’da buluşturdu. Etkinlikte öğrenc

Cuma, 01 Mart 2024