Yurt Dışındaki Türkler Sandıklara Koşuyor, Vatanına Milletine Sahip Çıkıyor

Çarşamba, Mayıs 24, 2023

YTB Başkanı Abdullah Eren, yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemlerinin son gününde açıklamalarda bulundu. Eren, “Ne olursa olsun, kim ne düşünürse düşünsün, yurt dışındaki Türkler vatanına milletine sahip çıkıyor. Bunu da oy kullanma oranlarında görüyoruz” diye konuştu.


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemlerinin son gününde açıklamalarda bulundu. Eren, yurt dışındaki vatandaşların Türkiye’deki seçimlerde oy kullanma süreçleriyle ilgili yapılan olumsuz yorumları kınadığını belirtti.
 
Yurt dışındaki vatandaşlara yönelik Türkiye’nin birçok hizmeti olduğunu, bu hizmetlerin değerlendirilmesi noktasında da yurt dışındaki vatandaşların söz sahibi olması gerektiğini belirten Eren, “Ben zaman zaman sosyal medyada, bazı haber sitelerinin yorumlarında rastlıyorum. Çok da üzülüyorum: ‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız niye Türkiye'deki seçimlerde oy kullanıyor? Onlar yurt dışında yaşıyor, Türkiye'deki seçimlerin kaderine niye etki ediyorlar?’ gibi ifadeler var. Hâlbuki yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik Türkiye'nin birçok politikası var. Onlara yönelik de Türkiye'nin birçok hizmeti var ve bu insanlar kendilerine yönelik hizmetlerle alakalı değerlendirme yapmasın mı? Veya taleplerini direkt meclise, yasamaya taşımasın mı? Yürütmeyi bu konuda seçim yoluyla denetlemesin mi?” diye konuştu. 
 
Türkiye İle Aidiyetleri Pekişiyor, Yurt Dışındaki Türklere Yönelik Farkındalık Artıyor 

Oy kullanma sürecinin aynı zamanda yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'yle bağlarını korumalarına vesile olduğunu ifade eden Eren, “Bu süreç Cumhurbaşkanımızın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza verdiği kıymeti gösteriyor. Ben bu yorumları yapanlara da bakıyorum ve maalesef esefle kınıyorum. Bu insanlar demokratik haklar çerçevesinde oylarını kullanıyorlar. Oy kullanma ve seçimler yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'yle bağlarını korumalarına vesile olan bir unsurdur” dedi. 
 
Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanma oranı arttıkça Türkiye’de de onlara yönelik ilgi ve farkındalığın arttığına dikkat çeken Eren, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız oy kullandıkça Türkiye'de de yurt dışındaki Türklere yönelik ilgi ve farkındalık artıyor. Daha önce yurt dışındaki vatandaşlarımıza herhangi bir şey vaat etmeyen, herhangi bir şey söylemeyen, duymayan, görmeyen, onların farkında olmayan siyasi partiler de bir şey söyleme ihtiyacı hissediyor artık” dedi. 
 
Dünyanın Dört Bir Tarafındaki Türkler Sandığa Yoğun İlgi Gösteriyor 
 
Yurt dışındaki Türklerin Türkiye’ye her konuda sahip çıktığını vurgulayan Eren, “Ne olursa olsun, kim ne düşünürse düşünsün yurt dışındaki yaşayan vatandaşlarımız, Avrupalı Türkler, Türkiye'ye çok ciddi oranda sahip çıkıyor. Vatanına, milletine sahip çıkıyor. Bunu da oy kullanma oranlarında, dünyanın dört bir tarafındaki vatandaşlarımızın yoğun ilgisinde görüyoruz” şeklinde konuştu.


İlgili Haberler

hafiza
Hafıza,Kardeş Topluluklar

Doktor Sadık Ahmet’in doğumunun 75. yılı anısına hazırlanan "Doktor Sadık Ahmet" isimli eserle; baba, halk adamı, insan hakla

Çarşamba, 24 Temmuz 2024

duyurular
Duyurular,Kardeş Topluluklar,Uluslararası Öğrenciler,Yurtdışı Vatandaşlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türk diasporası, kardeş topluluklar ve uluslararası öğrenciler arasın

Salı, 23 Temmuz 2024

hafiza
Hafıza,Kardeş Topluluklar

Batı Trakya Türkleri’nin hakları için verdiği mücadele ile tanınmış bir tıp doktoru olan Dr. Sadık Ahmet'in davasına sadık, i

Salı, 23 Temmuz 2024