Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
telve
Köklerim Tamamlanmamış Benliğimdir

Bir kaybolmuşluk, aidiyetten yoksunluk hissi, ne denir adına bilmiyorum, isminin bile yabancı olduğu… Tuhaf bir tutunamamazlık, gidecek yeri varken gidemeyişin hikâyesi gibi. devamını gör..

Telve
telve
Yurt Dışında Kendini Bulmak

Yurt dışında doğup büyüyen genç bir Türk olmak nasıl bir şey? Bu yazımı, birçok hüzünlü tarafı da olsa Türk gençleri olarak hepimizin tecrübe ettiği yurt dışında yaşamın güzel yönlerini anlatmak için kaleme aldım. devamını gör..

Telve
telve
Ağrı

“Herkes zaman zaman bir fanusun içinde hisseder kendini. Bazen içimizde anlamlandıramadığımız sıkıntılar oluşur. Bu bazen bir travmaya, bazen ölüm veya ayrılık gibi kayıplara, bazen sırf havanın bozuk olmasına bile bağlı olabilir. Her şeye bir anlam yüklememize gerek yok.” devamını gör..

Telve
telve
Hayy Bin Yakzan Ve Hakikati Arayış

Arap edebiya­tının vazgeçilmez eserlerinden biri olan Hayy Bin Yakzan'ın mevzusu, bir adada yalnız olarak büyüyen bir çocuğun karşılaştığı zorluklar, doğuştan gelen kabiliyetler ve içinde bulunduğu şartlar gereği edindiği tecrübeler neticesinde olgunlaşmasıdır. Yazarın asıl vermek istediği mesaj karakterin tefekkür ederek Allah’ı bulma­sıdır. devamını gör..

Telve
telve
Dünden Bugüne Bildungsroman

Alman edebiyatı içerisinde gelişen Bildungsroman türü, insanın ruhsal gelişim ve oluşumunu ele alan bir türdür. Marianne Hirsch’e göre Bildungsroman, genel olarak tek bir kişinin yetişip sosyal bir düzen içerisinde gelişmesini ele alır. Söz konusu yetişme süreci, hem yaşam içerisindeki çıraklık dönemini hem de toplum içerisinde var olabilme arayışını içine alır. Gelişim ve olgunluk süreci uzun, meşakkatli, basamak basamak ilerleyen, kahramanın sosyal düzen ve kendi gereksinimleri arasında sıkışıp kaldığı bir zaman kesitidir. Bunun sonucunda da topluma entegre olmuş bir kişilik doğar. devamını gör..

Telve
telve
Berlin Hermannstraße

Her sabahki yerinde oturuyordu. Küçük, plastik kahve bardağını önüne koymuş, bağdaş kurmuştu buz gibi zeminin üzerinde. Ali, bu adamı her sabah işe giderken bu istasyonda görüyordu. Berlin’in en ünlü metro hatlarından biri olan 8 numaralı hattın ilk istasyonuydu burası. Ali, Almanya’ya yüksek lisansını bitirdikten sonra gelmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü dereceyle bitirdikten sonra burada büyük bir şirkette iş bulmuştu. Yaklaşık bir aydır Berlin’de yaşıyordu. Her sabah yaptığı bu metro yolculuğu İstanbul’dayken fakülteye gitmek için yaptığı sefere çok benziyordu. devamını gör..

Telve
hafiza
Telve’nin 9. Sayısı Sizleri Tekâmül Yolculuğuna Davet Ediyor

Diasporadaki Türk edebiyatının önde gelen temsilcilerinden biri olan Telve dergisinin 9. sayısı çıktı. Her yeni sayıda yeni yazar ve şairleri bünyesine dâhil etmeyi hedefleyen Telve, bu sayısında Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İsviçre, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinden yetenekli isimleri okurlarıyla buluşturuyor. Hem basılı olarak hem de Dijital Kültür Platformu kütüphanesinde erişilebilir durumda olan Telve, “Oluşum Romanı” konusunu farklı açılardan ele alan dosya yazıları, öyküler, şiirler ve masabaşı sohbetleri ile karşınızda. devamını gör..

Hafıza, Telve
telve
Dilden Tele

Neşet Ertaş ve Âşık Veysel yaşadıkları sevinçlerden ve hüzünlerden esinlenerek şiir yazar ve bu şiirleri içlerinde barınan hislere göre besteleyip seslendirirler. İkisi de hem şair ruhludur hem de güzel sese sahiptir. Onları başkalarından ayırt eden şey ise kendilerini ifade etmek için bir yabancının kelamını veya notalarını kullanmamaları, hepsini aslında büyük bir yalnızlık içinde başarmalarıdır. Velhasılıkelam; “Âşıklık” bir tür yalnızlığı da beraberinde getiriyor. devamını gör..

Telve
telve
Kelimeler Sussun, Notalar Konuşsun!

Müzik, kuvvetli duygusal tepkiler uyandırma özelliği sayesinde her asırda insanların hayatında göz ardı edilemeyecek nitelikte bir etki yaratmıştır. Tarihte de farklı dinlere mensup toplumlar kendi yöntemleriyle müziğin iyileştirici bir güç barındırdığı kanaatine varmıştır. devamını gör..

Telve
telve
Batı Klasik Müziğinde Doğu Etkisi

Yaşadığımız çağ, sanatımızı daima etkiler. Peki, bu etkilerin içine doğan, bu hayranlığın aurasında büyüyen ve yaşayan bir bestekârın bundan etkilenmeme imkânı var mı? Ortaya çıkan ve hepimize miras kalan klasik müzik eserleri bunun mümkün olmadığını bize açıkça gösteriyor. Zira Türk modası döneminde ortaya çıkan iki yüze yakın eser bunun kanıtı. devamını gör..

Telve
2022
Video

Telve Dergisi

; ;